Reklama

"Spotkajmy się nad rzeką" - 5 edycja ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

"Spotkajmy się nad rzeką" - 5 edycja ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek! - Zdjęcie główne

foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Początki akcji Operacja Czysta Rzeka sięgają 2018 roku, kiedy w redakcji magazynu “Kraina Bugu” narodził się pomysł sprzątania rzeki Bug oraz jej dopływów. Dzięki zaufaniu i wsparciu pierwszych partnerów udało nam się rozpocząć pierwszą edycję, której efekty szybko przerosły nasze oczekiwania – w ciągu kilku dni okazało się, że potrzeba oddolnych działań na rzecz środowiska naturalnego występuje również w wielu innych miejscach.

Jednodniowa inicjatywa nad Bugiem błyskawicznie rozwinęła się do kilkutygodniowej akcji ogólnopolskiej, w którą zaangażowały się osoby publiczne oraz lokalni liderzy. Do tej pory odbyły się cztery edycje Akcji Operacja Czysta Rzeka. Już przy pierwszej z nich w 2019 roku dołączyło do nas w sumie około 3000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabach lokalnych, w przedziale wiekowym od 10 miesięcy do 83 lat. Wspólnie sprzątnęliśmy ponad 55 ton śmieci. Mimo trudności pandemicznych w 2021 zebrało się 250 sztabów w całej Polsce, w których zaangażowało się niemal 5000 wolontariuszy. Usunęliśmy z polskich rzek, lasów i miejscowości ponad 205 ton śmieci

- tak o początkach akcji piszą organizatorzy.


Fundacja imienia Mariana Pankowskiego jest młodą fundacją, istniejemy od 4 stycznia 2023 i działając w duchu Mariana Pankowskiego , który od zawsze był zielony w sercu, działamy także na rzecz ochrony tego, co najcenniejsze- naszej rodzimej Rzeki i przyrody. W tym roku po raz pierwszy organizujemy wydarzenie na terenie miasta i gminy Sanok oraz gminy Lesko!

- mówi prezes fundacji Paulina Pankowska.

Redakcja Korso Sanockie obejmuje swoim honorowym patronatem medialnym wszystkie akcje Fundacji im. Mariana Pankowskiego. 

Akcja zaczyna się pod koniec marca wydarzeniami organizowanymi dla szkół oraz mieszkańców.


Plan wydarzeń:

 Piątek 24 marca  - SZKOŁYAkcja dla szkół – w tej akcji uczestniczyć będą szkoły z Sanoka. Planujemy oczyszczenie okolic sanockich stawów, tras spacerowych od Lisznej po Międzybrodzie oraz lokalnych okolic szkół i przedszkoli, potok Płowiecki wpadający do Sanu, place zabaw.

Sobota 25 marca – MIESZKAŃCY WRAZ Z MORSAMIMieszkańcy miasta i gminy Sanok będą wspólnymi siłami oczyszczać teren nabrzeżny  prawego brzegu Sanu od mostu Olchowieckiego po Miedzybrodzie oraz w miejscowości Załuż również części prawobrzeżnej rzeki, a z rzeki będą nas wspierać Bieszczadzkie Morsy morsujące w miejscowości Załuż.

Niedziela 26 marca MIESZKAŃCY SANOKA I OKOLICW niedzielę będziemy sprzątać na terenie Sanoka lewy brzeg rzeki od mostu Olchowieckiego po Trepczę.

Dalszą częścią wydarzeń planowanych w ramach akcji Czysta Rzeka przez Fundacje Pankowskiego są dwa spływy kajakowe pod koniec kwietnia.

Sobota 22 kwietnia 2023 –KAJAKARZE DLA SANU Uczcimy dzień Ziemi 22 kwietnia najpiękniej jak można, dbając o naszą rodzimą rzekę San! Spłyniemy ze Zwierzynia do Leska i będziemy oczyszczać ten odcinek wraz z zaprzyjaźnionymi grupami kajakarzy, którzy wybierają się aby nas wesprzeć.

Niedziela 23 kwietnia 2023 – KAJAKARZE DLA SANUNastępnego dnia 23 kwietnia 2023 kontynuujemy sprzątanie Sanu, kolejny odcinek Lesko-Sanok.
W organizacji spływu swoją flotą kajakową i zespołem będzie nas wspierać Fundacja Kajakowa Tołhaj-GDK, z którymi już współpracowaliśmy przy Mikołajkach kajakowych na terenie CRiS Sanok.

Już są aktywne linki do rejestracji dla uczestników: https://system.operacjarzeka.pl/
sztab: Panko nad Sanem 
nazwy akcji:

  • Szkoły: SZKOŁY DLA SANU
  • Mieszkańców: MIESZKAŃCY DLA SANU 
  • Morsy :MORSY DLA SANU
  • Kajakarzy: KAJAKARZE DLA SANU
Każdy uczestnik zarejestrowany może otrzymać koszulkę pamiątkową lub zdecydować się z niej zrezygnować i zasadzić drzewo! Inicjatywa jest wspaniała i zapraszamy wszystkich z całego serca do udziału. Spotkajmy się nad Sanem!

O dalszych planach i działaniach Fundacji będziemy informować. Obecnie już powoli fundacja pracuje nad ochroną płazów, a równolegle rozwija Musical Babies Sanok gdzie nasi najmłodsi mieszkańcy Sanoka i okolic już od 6 miesiąca życia mogą brać udział w zajęciach językowych z wykorzystaniem muzyki, tańca i sensoryki. Dalsze działania to wsparcie dzieci niepełnosprawnych w nauce języka obcego przez zabawę oraz akcje letnie dla dzieci i młodzieży. Śledźcie ich stronę na Facebooku, aby być na bieżąco z nowymi pomysłami. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy