Reklama

Reklama

Służby zimowego utrzymania dróg na Podkarpaciu pracują pełna parą

Opublikowano: pt, 23 lut 2018 11:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 pojazdów do zimowego utrzymania pracuje dziś na Podkarpaciu, a na całej sieci dróg krajowych - 138. W najbliższych dniach w naszym regionie, zgodnie z komunikatem IMGW, spodziewane są bardzo niskie temperatury, sięgające – 18 stopni C, a także opady śniegu. GDDKiA zapewnia, że służby drogowe są w gotowości przez 24-godziny 7 dni w tygodniu.

Reklama

- Wszystkie drogi krajowe są przejezdne - informuje Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. -  Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym GDDKiA w zakładce "Serwis dla kierowców", gdzie można sprawdzać aktualne warunki przejazdu i korzystać z podglądu dróg krajowych na mapie kamer monitorujących.

Na filmie udostępnionym przez GDDKiA Oddział w Rzeszowie mogą Państwo zobaczyć, jak wygląda droga krajowa nr 28 w zimowej scenerii.

Na Podkarpaciu w okresie zimowym drogi utrzymywane są w trzech standardach:

- w standardzie I – 200,372 km - ok. 22 % całości (A4, S19, DK9, DK97)

- w standardzie II – 604,315 km - ok. 68 % całości (DK9, DK19, DK28, DK73, DK77, DK84, DK94)

- w standardzie III - 87,088 km - ok. 10 % całości (DK28, DK77)

"Kierowco - chcesz przejechać – przepuść!" -  tak GDDKiA apeluje o przepuszczanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, który ma za zadanie zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę, bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch.

Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak policja czy służba zdrowia - niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do służb porządkowych i ratowniczych. Utrudnianie im pracy poprzez np. nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.

Działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację. W związku z tym warto zachować ostrożność i dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.