Reklama

Śladami Karola Wojtyły

Opublikowano:
Autor:

Śladami Karola Wojtyły - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W miejscowości Pastwiska w gminie Zarszyn powstała idea powołania Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Wojtyły.

Istotą tego pomysłu jest pokazanie ówczesnego kardynała Wojtyły jako piechura, zwierzchnika Kurii Krakowskiej oraz intelektualisty. Inicjatorzy stworzenia Centrum zabiegają o pozyskanie kopii wszystkich homilii, które kardynał wygłosił w okolicach Pastwisk. Zwiedzający mogliby je odsłuchać przez specjalne słuchawki.

Jest jednak jeszcze wiele pracy, począwszy od remontu po zgromadzenie rzeczy Wojtyły, zanim Centrum otworzy swe podwoje przed zwiedzającymi.

Utworzenie izby pamięci w Pastwiskach jest szansą na wypromowanie tej miejscowości i jej zapomnianych dziejów, nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.

- Jan Paweł II jeszcze jako kardynał często przebywał w Pastwiskach - mówi Andrzej Betlej, wójt gminy Zarszyn. - Robił zakupy w miejscowym sklepiku, wędrował po górach, przyjeżdżał tutaj ze studentami, spotykał się z mieszkańcami. Stąd dostał wezwanie do Watykanu, gdzie został wybrany papieżem. Żeby uczcić jego pobyty w tej miejscowości, powstał pomysł, żeby takie Centrum powołać.

- W zeszłym roku rozpoczęliśmy realizację inwestycji pod nazwą "Modernizacja Domu Kultury w Pastwiskach i zaadaptowanie jego części na Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Wojtyły"- uzupełnia Bogdan Golowski, inspektor ds. inwestycji w urzędzie gminy. - Gmina Zarszyn na ten cel pozyskała 200 tys. złotych z budżetu województwa podkarpackiego, pozostałą część (niespełna 100 tys. złotych) dołożyła gmina. W ramach tego zadania udało się dobudować klatkę schodową, która stanowi łącznik pomiędzy parterem a przybudowanym poddaszem. Zadanie wyniosło niespełna 300 tys. zł i można powiedzieć, że jest to pierwszy etap tej inicjatywy - dodaje.

Aby zakończyć inwestycję i uruchomić Centrum, potrzebnych jest jeszcze ponad 500 tys. zł. Do wykonania są prace wykończeniowe na klatce schodowej i w izbie pamięci, prace elektryczne, sanitarne oraz roboty remontowe w sali konferencyjno-widowiskowej, która służyłaby Centrum, ale pełniłaby też funkcję sali widowiskowej Domu Kultury. Niezbędne są też zakup schodołazu, aby ułatwić wejście do budynku osobom niepełnosprawnym oraz zrobienie parkingu. Centrum należy wyposażyć w niezbędne gabloty, meble, urządzenia. Koszt wyposażenia wnętrza wynosi około 200 tys. złotych. Gmina Zarszyn złożyła wniosek w listopadzie 2016 r. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie rozbudowy. Wnioskowana kwota dotacji wynosi około 430 000 zł.

- Jeżeli uda się pozyskać pieniądze, to możemy być niemalże pewni, że Centrum kardynała Wojtyły zostanie uruchomione jeszcze w tym roku - dodaje inspektor Golowski.

Więcej w 11 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE