reklama

Sezon burzowy w pełni. Czy wiesz, że napięcie krokowe może Cię zabić?!

Opublikowano:
Autor:

Sezon burzowy w pełni. Czy wiesz, że napięcie krokowe może Cię zabić?! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJesteśmy w połowie sezonu burzowego, pozostały jeszcze dwa miesiące o największej aktywności burzowej. Niestety co roku giną osoby trafione przez pioruny oraz powalone drzewa przez silny wiatr.

Poniżej kilka zasad jak należy się zachować podczas burzy, gdy nas zastanie w różnych miejscach. 

 Gdy znajdujemy się w domu.

  1. Ważne jest, aby mieć dostęp do mediów np. telefon, woda, latarka, żywność oraz podstawowe lekarstwa, które zażywamy lub mogą być potrzebne.
  2.  W przypadku silnej nawałnicy, której towarzyszą bardzo silne porywy wiatru umożliwiające uszkodzenie budynku należy znaleźć bezpieczne pomieszczenie. Najlepiej schronić się na parterze budynku, a w sytuacjach skrajnie ekstremalnych  w piwnicy. Ważne jest aby znaleźć się jak najdalej od okien, gdyż przedmioty uniesione przez wiatr z łatwością są w stanie zbić szybę i z impetem wpaść do pomieszczenia.
  3.  Z balkonów oraz parapetów należy usunąć wszystkie rzeczy, które wiatr może porwać, zwłaszcza w miastach, gdzie przedmioty mogą spaść na głowę przechodniów.
  4.  Podczas burzy należy zamknąć wszystkie okna w mieszkaniu i upewnić się, że porwisty wiatr ich nie otworzy.
  5.  Nie wychodźmy podczas burz na zewnątrz, wyłączmy urządzenia elektryczne, a także gazowe.

Sytuacja, podczas której jesteśmy na terenie otwartym.

  1. Pierwsze i najważniejsze, jak najszybciej należy znaleźć się w budynku/pomieszczeniu, które jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo. Unikajmy wiat, pomieszczeń gospodarczych w których znajdują się ostre, niebezpieczne narzędzia.
  2.  Nigdy nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami wysokiego napięcia. Pamiętajcie, pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, najczęściej są to drzewa, słupy energetyczne oraz budynki.
  3. Unikajmy otwartych przestrzeni ( na otwartej przestrzeni Ty jesteś najwyższym punktem!). Najlepiej w takich sytuacja wykorzystać budowle techniczne, jak mosty, wiadukty. Jeżeli takowe nie występuje wtedy należy poszukać zagłębień, obniżeń terenu. W obniżeniach terenu jesteśmy bardziej bezpieczni.
  4. Jeśli nie ma w okolicy żadnych budynków, obniżeń terenu należy kucnąć mając stopy blisko siebie. Jeżeli jesteście w grupie należy oddalić się od siebie. Gdy będziecie w grupie podczas uderzenia pioruna możecie wszyscy zginąć.
  5. Nigdy nie biegajcie, gdy burza jest bardzo blisko was lub bezpośrednio nad nami. Robiąc duże kroki przyczyniamy się do wzrostu napięcia krokowego. Napięcie krokowe to nic innego jak różnica potencjałów pomiędzy dwiema nogami. Stawiamy krok. Odległość pomiędzy nogami wynosi jeden metr. Różnica potencjału pomiędzy nogami powoduje przepływ energii, a w konsekwencji porażenie człowieka i jego śmierć! Podczas burzy dany teren otrzymuje dużo energii, w pewnych sytuacjach gdy w podłożu znajduje się dużo energii i my znajdziemy się w tym rejonie możemy zostać porażeni (stąd jak kucamy stawiamy nogi blisko siebie, aby nie było różnicy potencjału)
  6.  Nie należy dotykać metalowych przedmiotów oraz odsunąć się od nich.
  7. Jeśli burzy towarzyszyć będzie grad, należy skulić się i zasłonić głowę rękoma.

 

Gdy jedziemy samochodem

Samochód jest bezpiecznym miejscem na przeczekanie burz, ponieważ pojazd tworzy tak zwana klatkę Faradaya. Dzięki temu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie pojazdu, a niemożliwe jest przenikanie jego  do wnętrza samochodu.

  1.  Nie możemy zatrzymywać się pod drzewami oraz słupami energetycznymi. Silny wiatr towarzyszący burzom może drzewa i słupy połamać, a co za tym idzie mogą spaść na samochód.
  2.  Podczas jazdy samochodem należy uważać na silne podmuchy wiatru, w sytuacjach ekstremalnych samochód może zostać zepchnięty z drogi.
  3.   Jadąc samochodem podczas gwałtownej burz z nawalnym opadem deszczu, gdy widoczność jest ograniczona praktycznie do zera  warto zatrzymać się na poboczu drogi lub na parkingu, zapalając stosowne światła. Zatrzymujemy się w tej sytuacji na odcinku drogi, gdzie po obu stronach nie ma drzew.

 

Gdy jesteśmy nad jeziorem/pływamy po jeziorze.

  1. Pierwsze co robimy to wychodzimy z wody. Uderzenie pioruna w wodę może nas porazić (woda w jeziorze dzięki zawartym w nim minerałom dobrze przewodzi energię elektryczną).
  2. Gdy pływamy łódką należy natychmiast przybić do brzegu. Biały szkwał znany z incydentów (niestety śmiertelnych) z mazurskich jezior może wywrócić naszą łódkę.
  3. Gdy plażujemy lub gdy dostaliśmy się do brzegu należy szukać schronienia w samochodzie lub pobliskich budynkach.
  4.  Jeśli widzimy, że podczas burzy na jeziorze przewróciły się łódki dzwonimy natychmiast do odpowiednich służb. Podczas burzy nie wypływamy na ratunek, bo sami możemy stać się ofiarami burzy.

 

Postępowanie w lesie podczas burzy

Należy postępować podobnie jak w sytuacji, gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni. Do tego możemy dodać:

  1. Nie należy szukać schronienia pod drzewami. Drzewa są najwyższym punktem, więc ryzyko uderzenia pioruna w drzewo jest wysokie. Jeżeli jesteśmy samochodem powinniśmy szybko opuścić obszar leśny (silny wiatr może powalić drzewo na samochód)
  2.  Jeżeli nie mamy szans wydostać się z lasu przed burzą, w okolicy nie ma budynków oraz innych budowli technicznych należy schronić się w zagłębieniach terenu przyjmując skuloną postawę. W przypadku silnych porywów wiatru nie grożą nam powalane przez wiatr wysokie drzewa.

 

Gdy jesteśmy w górach

1. Należy unikać odsłoniętych przestrzeni, szczytów oraz wystających pojedynczych skał czy drzew.
2. Trzeba oddalić się od metalowych drabinek, poręczy oraz od cieków wodnych.
3. Nie należy opierać się o skały. Pamiętaj, jeśli w skałach znajduje się dużo pierwiastków metalicznych, to energia od uderzenia pioruna może przemieszczać się po skałach od szczytu w dół i porazić każdego, kto dotyka skał.
4. Należy przyjąć postawę skuloną i odizolować się materiałem nieprzewodzącym energii elektrycznej od podłoża.
5.  Jeżeli jesteśmy w grupie należy trzymać od siebie pewną odległość. Dzięki temu podczas ewentualnego porażenia piorunem przeżyjemy i jesteśmy wstanie pomóc osobom porażonym.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo