Reklama

Seniorzy mogą dorobić więcej. Sprawdźcie nowe limity

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Seniorzy mogą dorobić więcej. Sprawdźcie nowe limity - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wcześniejsi emeryci i renciści mogą zarabiać jeszcze więcej, nie tracąc dotychczasowych świadczeń. ZUS właśnie podniósł progi tych limitów.

Wyjaśnijmy od razu, że osoby na wcześniejszej emeryturze lub rencie mogą swobodnie pracować, ale muszą się pilnować, żeby nie zarobić za dużo. Jeśli przekroczą ustalone limity, wówczas ZUS pomniejszy im wypłacane świadczenia lub nawet je zawiesi. A te ograniczenia kwotowe właśnie poszły w górę.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Bieszczadzka Ciuchcia wyruszyła na tory! 

„Od 1 czerwca limity przychodów znowu wzrosły. To znaczy, że świadczeniobiorcy mogą dorobić więcej bez konsekwencji dla bieżących emerytur i rent.” – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim i dodaje: „Bezpieczny przychód wynosi teraz o ponad 156 zł więcej niż dotychczas, czyli maksymalnie 3977,10 zł”.

Jeśli ktoś miesięcznie zarobi więcej, to ZUS pomniejszy mu świadczenie właśnie o kwotę, o jaką przekroczono próg. Z kolei emeryt lub rencista, który w danym miesiącu otrzyma 7386,10 zł z pracy dodatkowej w ogóle nie otrzyma pieniędzy z Zakładu.

„Takie zasady dotyczą wcześniejszych emerytów i osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinne.” – dodaje Korba i zaznacza, że inaczej to wygląda w przypadku dorabiania do rent socjalnych. Osoby pobierające takie świadczenia nie powinny z pracy dodatkowej otrzymać więcej niż 3977,10 zł, bo wówczas powoduje to zawieszenie wypłaty środków z ZUS za dany miesiąc.

Skąd ta zmiana? Progi przychodów zmieniane są co kwartał i zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Wprowadzone właśnie zasady obowiązują w czerwcu, lipcu i sierpniu.

I jeszcze jedno. Emerytki, które ukończyły 60 lat i emeryci powyżej 65 lat mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą nawet informować ZUS o tym, że osiągają dodatkowe przychody.

W Polsce jest (według danych z listopada 2020 roku) ponad 6 mln emerytów. Na koniec ubiegłego roku do świadczeń dorabiało ponad 776 tysięcy z nich, a to o aż 43 proc. więcej niż jeszcze w 2011 roku.

 

 

News4Media

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy