Reklama

Senatorowie z podkarpackiego PiS-u przeciwko pomocy dla psychiatrii dziecięcej

Opublikowano:
Autor:

Senatorowie z podkarpackiego PiS-u przeciwko pomocy dla psychiatrii dziecięcej  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 12 stycznia w Senacie głosowano nad ustawą budżetową na 2021 rok. Tematem debaty były też złożone poprawki. Jedna z nich dotyczyła przekazania 80 mln złotych na psychiatrię dziecięcą. Przeciwko niej wystąpili senatorzy z Prawa i Sprawiedliwości. Są wśród nich osoby z Podkarpacia!

Zanim przejdziemy do meritum, skupmy się na moment na liczbach, by na końcu artykułu powrócić do nich ponownie. 

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że wśród nastolatków samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów. Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw. Liczba zamachów samobójczych wśród małoletnich w wieku 7 - 18 lat rośnie z roku na rok: z 730 w 2017 r. do 772 w 2018 r. W I półroczu 2019 r. wyniosła już 485. 

W latach 2017 - 2019 (I półrocze) na łącznie 1987 zamachów samobójczych, 250 zakończyło się zgonem. W 585 przypadkach, przyczyną zamachów samobójczych była choroba psychiczna, a w 374 przypadkach zaburzenia psychiczne.

Ubiegłoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli, dotyczący dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, jasno pokazuje, że w Polsce psychiatria dziecięca praktycznie nie istnieje. 

Jedynie w Rzeszowie na jeden etat przypada aż 2415 pacjentów. Dodajmy, że na Podkarpaciu znajduje się jeden oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, w którym może znajdować się jednocześnie 24 pacjentów. Taka statyka, biorąc pod uwagę złożoną specyfikę problemu, nie powinna mieć miejsca w żadnym cywilizowanym kraju. 

Meritum

W zestawieniu z 2 mld zł, które mogą trafić do TVP i Polskiego Radia, 80 mln zł, które może wesprzeć psychiatrię dziecięcą, wzbudza – mówiąc delikatnie –zdziwienie. Nad przekazaniem tej kwoty debatowano we wtorek w Senacie, w związku z głosowaniem nad ustawą budżetową na 2021. Środki na psychiatrię dziecięcą były zgłoszone w formie poprawki. 

Za jej przyjęciem zagłosowało...CZYTAJ DALEJ 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy