Reklama

SANOK: Wójtostwo czy Wójtowstwo - co z tym "w"?

Opublikowano:
Autor:

SANOK: Wójtostwo czy Wójtowstwo - co z tym "w"? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Są lokalne przyzwyczajenia i naleciałości. Dziwne językowe uproszczenia lub nawet wydłużenia popularnych słów. To, co przez lata było utrwalane, trudno wyrzucić z głowy.

Do naszej redakcji zadzwoniła starsza pani, która oświadczyła, że jest rodowitą sanoczanką z dziada pradziada. Co więcej mieszkanką osiedla ze sporną, według niej nazwą. Czytelniczka była przekonana, że w nazwie własnej dzielnicy Wójtostwo jest błąd. Jej zdaniem po samogłosce "o", a przed spółgłoską "s" winna znajdować się literka "w". Tego samego zdania broniła inna czytelniczka, też mieszkanka dzielnicy nad Sanem.

- Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Miasta Sanoka z 1991 roku stenotypistka użyła błędnej nazwy "wójtowstwo" - tłumaczy Andrzej Romaniak, historyk, badacz historii najnowszej Sanoka. - I tak zostało, przez lata w setkach dokumentów i tabliczkach informacyjnych przewijało się określenie "wójtowstwo".
Historyk zauważa podobny problem, a dotyczy on innych nazw w Sanoku, na przykład mostu Olchowskiego określanego błędnie mostem Olchowieckim.

- To są lokalne przyzwyczajenia, niekoniecznie zgodne z zasadą ortografii języka polskiego - dodaje.
Analiza przedwojennych map Sanoka oraz dokumentacja źródłowa badacza historii Sanoka Adama Fastnachta, na którego powołuje się Andrzej Romaniak, nie pozostawia złudzeń, w jaki sposób powinno się pisać dzielnicę Wójtostwo. Ponadto etymologia słowa "wójtostwo - własność wójta/ posiadłość nadana przez wójta" jasno mówi o pisowni nazwy własnej dzielnicy Sanoka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE