Reklama

Reklama

SANOK: Wielkanocna wystawa w Klubie Górnik

Opublikowano: pt, 5 kwi 2019 21:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 3 kwietnia Anna Hałas, wójt gminy Sanok uroczyście otworzyła 24. wystawę wielkanocną, na której prezentuje się około stu wystawców z naszego regionu. Wystawa w klubie Górnik w Sanoku będzie czynna do 9 kwietnia (włącznie) w godz. 9.00-17.00.

Na otwarciu wystawy, której organizatorem jest Anna Hałas, wójt gminy Sanok oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku gościli m.in. Aneta Figiel, asystentka posła Piotra Uruskiego, Marek Hanus, dyrektor PGNiG w Sanoku, Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego, nadkomisarz Krzysztof Łopuszański, komendant Powiatowej Policji w Sanoku, Florian Semenowicz z Powiatowej Straży Pożarnej w Sanoku, Bogdan Florek, skarbnik miasta Sanoka, sołtysi i radni z gminy Sanok na czele z Tadeuszem Wojtasem, przewodniczącym Rady Gminy Sanok oraz Andrzej Cecuła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Strachocinie.

– Cieszę się, że wystawy z roku na rok są coraz popularniejsze i przyciągają tłumy odwiedzających – mówiła wójt Anna Hałas. – Powinniśmy doceniać twórczość lokalnych rękodzielników, bo naprawdę na to zasługują.

Wszystkie prezentowane w Górniku prace są tematycznie związane z obrzędowością Świąt Wielkanocnych. Na wystawie dominują oczywiście pisanki zdobione różnymi technikami.

– Najpopularniejsze są pisanki batikowe, wydrapywane, z cekinami, owijane sznurkiem i włóczką oraz nawiercane, wykonywane na jajach strusich, gęsich, kurzych i przepiórczych – mówi Krystyna Kafara, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sanoku. – Oprócz pisanek można podziwiać także palmy i stroiki wielkanocne, hafty, koronki, serwetki, witraże, malarstwo, rzeźbę oraz sztukę użytkową.

Na wystawie swoje prace prezentują wystawcy, którzy przyjeżdżają do Sanoka od 24 lat, ale są i tacy, którzy w tym roku mają swój debiut. Oprócz rękodzielników stroiki i ozdoby wielkanocne wystawia wiele instytucji z naszego terenu.

– Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy, ponieważ naprawdę warto – zachęca dyrektor GOK. – Jestem pewna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie a przy okazji nacieszy oczy widokiem przepięknych prac, w które rękodzielnicy włożyli całe swoje serce.

W czasie otwarcia wystawy odwiedzający mogli nie tylko pooglądać i zakupić ozdoby wielkanocne, ale również obejrzeć obrzęd wielkanocny w wykonaniu zespołu Strachoczanie oraz skosztować smacznego żurku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Strachociny.

 

Źródło: Gmina Sanok

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.