Reklama

SANOK: Wieczory Artystyczne w SDK 2019 - DeKonstrukcje

Opublikowano:
Autor:

SANOK: Wieczory Artystyczne w SDK 2019 - DeKonstrukcje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 czerwca 2019 r. w Sanockim Domu Kultury wystąpi grupa teatralna DeKonstrukcje.

W ramach Wieczorów artystycznych w SDK odbędzie się występ sanockiej grupy teatralnej DeKonstrukcje, na którym przedstawią „Ślub” Witolda Gombrowicza w swoim wykonaniu. Zapraszamy!

Data: 14 czerwca 2019, godz. 18:00
Miejsce: SDK

 

Ślub Witolda Gombrowicza

Ślub jest drugim utworem scenicznym Witolda Gombrowicza.
Henryk — młody żołnierz — znajduje się na froncie we Francji. Motywem przewodnim jest sen, który przenosi go w rodzime strony, do karczmy prowadzonej przez jego rodziców. Zastany tam porządek jest jednak zgoła inny od tego, jaki Henryk zapamiętał. Rodzice są terroryzowani przez urzędujących w karczmie pijaków, a jego narzeczona — Mania — zostaje sprowadzona do roli dziewki. Rozpoczyna się konflikt, polegający na ciągłym przybieraniu coraz to innych form. Ojciec staje się królem, pijak — ambasadorem, a Henryk — dyktatorem. Wszystko w jednym celu…
Utwór został napisany w 1946 roku. Przez krytyków jest uważany za zjawisko prekursorskie w stosunku do twórczości Becketta i Ionesco. Gombrowicz podejmuje w nim problematykę wykorzystania formy do kreowania siebie w relacjach z innymi, popadania w sztuczność, a wszystko to zostaje ukazane w onirycznej atmosferze niepewności.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE