Reklama

SANOK: Wernisaż malarstwa Anny Muni

Opublikowano:
Autor:

SANOK: Wernisaż malarstwa Anny Muni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 lutego br. w Sanockim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Anny Muni.

Anna Munia

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz filologii rosyjskiej na WSP w Rzeszowie. Dziennikarka prasowa – autorka popularnych felietonów o kulturze i sprawach społecznych, publikowanych w latach 70. i 80. w tygodniku „Podkarpacie”, w którym przez lata pełniła funkcję sekretarza redakcji. Zawodowo była związana również z lokalną telewizją. Jednak jej największą pasją od zawsze jest malarstwo. Maluje od kilkunastu lat olejami, akrylami, akwarelami. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich w Polsce, na Słowacji, w Rumuni, na Węgrzech.

Jest laureatką licznych konkursów plastycznych – za pracę wykonaną w technice wodografii pierwszą nagrodę otrzymała ponad 50 lat temu (konkurs w Kielcach). Nagród i wyróżnień było więcej, m.in. za „Cztery pory życia” (oleje), „Kapliczki” (akwarele), „U Kasi w Diamante” (akwarela), „Moje strachy” (oleje).

Obrazy Anny Muni z całą pewnością są wyrazem jej dwoistej natury twórczej, z jednej strony przepełnionej dziennikarską spontanicznością, a z drugiej malarską wyobraźnią i wrażliwością. Są niejako naturalną konsekwencją wrodzonej zdolności analizowania i komentowania rzeczywistości. Jej twórczości tworzy różnorodny, pełen delikatności, lekki w formie, bardzo osobisty zapis widzenia świata. Spontaniczność Anny powoduje, że jej prace są tak różnorodne, zarówno pod względem tematycznym, jak i stosowanych technik. Dzięki temu zawsze odbiorcy coś się podoba, coś go zauroczy. Pełne uroku akwarele, w których pojawia się to magiczne drzewo, to ptasia czereda na drutach trakcji elektrycznej, jak nuty na pięciolinii albo osobliwe portrety dusz – dusz osób bardzo konkretnych, wymienianych przez autorkę.

Malarka wystawiała swoje prace indywidualnie w Krośnie, Sanoku, Jaśle, na Słowacji, w Humennem, Bardejowie, Koszycach.

Anna Munia znana jest również z działań charytatywnych. Wiele obrazów ofiarowała na licytacje z przeznaczeniem jako pomoc dla uzdolnionej młodzieży, rodzin, hospicjów oraz na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach programów Unii Europejskiej prowadziła warsztaty z utalentowanymi plastycznie dziećmi. Anna Munia jest także bohaterką filmu z cyklu: „Niezwykli ludzie” zrealizowanego przez TVP 3 Rzeszów. Jest członkiem Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury.


Wernisaż odbędzie się 8 lutego 2020r. godz.16.00 w hollu SDK

 

 

SDK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE