Reklama

Sanok w tym roku również zatańczy przeciwko przemocy! Już w niedzielę!

Opublikowano: czw, 14 lut 2019 15:24
Autor:

Sanok w tym roku również zatańczy przeciwko przemocy! Już w niedzielę! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegłym roku Sanok, 14 lutego po raz pierwszy zatańczył w międzynarodowej akcji One Bilion Rising. Akcja przyjęła się pięknie i zaraz po niej uczestniczący deklarowali swoją gotowość na ten rok.

Tak było w ubiegłym roku: 

 

W tym roku tańczyć będziemy na Rynku w Sanoku 17 lutego (niedziela) o godz. 16:00. 

Nad tegorocznym wydarzeniem honorowy patronat objął Rzecznik Praw Obywatelskich!

Serdecznie wszystkich zapraszamy - jeśli ktoś nie umie dobrze układu tez jest mile widziany, można stanąć między nami i szybko załapać kroki! - zachęcają organizatorzy.

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1807607099362289/

W tym roku tematem przewodnim jest temat ZGODY.

 

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste. 

#tylkoTak #NieZnaczyNie #NazywamSięMiliard #OneBillionRisingPoland


GWAŁT

 •  Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.
 • Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu.
 • Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.
 • Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.
 • Wg European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics Tylko 13,2 proc. osób skazanych za zgwałcenie dostaje w Polsce kary długoterminowe, czyli między 5 a 10 lat więzienia, gdzie średnia europejska wynosi 25,4 proc. (w Czechach 32 proc., na Węgrzech – 33,7 proc., w Niemczech – 24,6 proc., a we Francji – 31,9 proc.). Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

 

Co to znaczy „zgoda na seks”?

 • Aby uprawiać seks, musisz wiedzieć, czy soba, z którą chcesz uprawiać seks, również tego chce.
 • Niektórzy pytają, czy muszą podpisać umowę o seksie. Odpowiedź brzmi „nie”. Muszą po prostu komunikować się ze swoim partnerem i upewnić się, że wszystkie czynności seksualne, w które się angażują, odbywają się za obopólną zgodą.
 • Zgoda seksualna musi być dobrowolnym i wolnym wyborem dla wszystkich zaangażowanych stron. Milczenie lub nie mówienie NIE, nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody
 • Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj. Jeśli nadal masz wątpliwości, przestań.
 • Jeśli soba śpi lub jest nieprzytomna, nie jest w stanie udzielić odpowiedzi, co oznacza, że ​​nie może wyrazić zgody na jakąkolwiek aktywność seksualną.

WSTAŃ , TAŃCZ I POWIEDZ NIE!

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE