Reklama

Sanok. Stanowisko Stanisława Chęcia, starosty sanockiego

Opublikowano: ndz, 29 lis 2020 13:51
Autor:

Sanok. Stanowisko Stanisława Chęcia, starosty sanockiego - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ‚,Odnosząc się do słów Pana Sławomira Miklicza, chciałbym wyjaśnić, że wypowiedź radnego zawiera nieprecyzyjne informacje mogące wprowadzić w błąd mieszkańców Sanoka’’

Podpisany dokument w sprawie sposobu użytkowania mostu w ciągu ulicy Białogórskiej w Sanoku jest wyłącznie „Porozumieniem” określającym tryb współdziałania pomiędzy jednostkami samorządowymi, tj. Gminą Miasta Sanoka a Powiatem Sanockim w związku z planowaną budową „nowego” mostu na rzece San. Sam jednak fakt podpisania przedmiotowego „Porozumienia” na tym etapie nie rodzi skutków w postaci rozporządzania majątkiem Powiatu Sanockiego, ponieważ zawarte „Porozumienie” nie powoduje automatycznego przejęcia „starego” mostu wraz z dojazdami przez Gminę Miasta Sanoka.

Pragnę zauważyć, że „Porozumienie” zostało zawarte nie pomiędzy starostą sanockim a burmistrzem, jak wskazał w swojej wypowiedzi radny Sławomir Miklicz, ale pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, tj. Gminą Miasta Sanoka - reprezentowaną przez burmistrza Miasta Sanoka Pana Tomasza Matuszewskiego a Powiatem Sanockim - reprezentowanym przez Zarząd Powiatu Sanockiego w osobach: Stanisława Chęcia – starosty Powiatu Sanockiego i Pana Janusza Cecuły – wicestarosty Powiatu Sanockiego.

Zgodnie z art. 30 i 31 ustawy o samorządzie gminnym to burmistrz jako organ wykonawczy Gminy kieruje bieżącymi sprawami Gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz, a w szczególności gospodaruje mieniem komunalnym. Według przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomości mogą być przedmiotem darowizny pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego na cele publiczne, zaś zgodnie z art. 6 tej ustawy celem publicznym jest m.in. budowa, utrzymanie oraz wykonywanie robót budowlanych dróg, obiektów i urządzeń transportu publicznego. Podkreślić należy, że dokonanie darowizny pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego wymaga bezwzględniej zgody Rady tej jednostki, która dokonuje darowizny. Natomiast przyjęcie darowizny takiej zgody Rady jednostki nie wymaga – art. 13 ust. 2 i ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Kolejna kwestia, którą chciałbym wyjaśnić. W treści zawartego „Porozumienia” tylko zasygnalizowano, że w przyszłości Gmina Miasta Sanoka może przejąć „stary” most w ciągu ulicy Białogórskiej w Sanoku. Zapis ten oznacza jedynie, że Powiat Sanocki w przedmiotowym porozumieniu przyjął do wiadomości, że Gmina Miasta Sanoka po ewentualnym wybudowaniu „nowego” mostu wystąpi do Powiatu Sanockiego o przekazanie „starego” mostu wraz z dojazdami. W przypadku takiego wystąpienia Gminy Miasta Sanoka, Zarząd Powiatu Sanockiego zachowa określone przepisami procedury, w tym wystąpi o zgodę na dokonanie darowizny do Rady Powiatu Sanockiego. Wówczas od decyzji Rady Powiatu Sanockiego będzie zależało, czy dojdzie do przekazania „starego” mostu wraz z dojazdami na rzecz Gminy Miasta Sanoka. Wybudowanie przez Gminę Miasta Sanoka „nowego” mostu spowoduje, że nastąpi ograniczenie ruchu na „starym” moście i niewykluczone też, że ruch ten może ograniczyć się tylko do ruchu pieszych i rowerów, co uzasadnia przejęcie w przyszłości tego mostu przez Gminę Miasta Sanoka;

Ze strony Powiatu Sanockiego porozumienie zostało zawarte przez Zarząd Powiatu Sanockiego, który jest organem wykonawczym. Zgodnie z art. 32 ustawy o samorządzie powiatowym Zarząd Powiatu wykonuje zadania Powiatu określone przepisami prawa, w szczególności gospodaruje mieniem Powiatu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy