Reklama

SANOK: SPGK ma nowy Zarząd i Prezesa!

Opublikowano: wt, 2 lip 2019 13:00
Autor:

SANOK: SPGK ma nowy Zarząd i Prezesa! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na konferencji prasowej nowy prezes SPGK - Marek Karaś przedstawił plany na dalszy rozwój spółki oraz miasta Sanoka.

Nie dostali absolutorium

Powołana na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników SPGK Sp. z o.o. (24 maja 2019 r.), nowa Rada Nadzorcza Spółki, na swoim drugim posiedzeniu 29 czerwca, odwołała Zarząd SPGK Sp. z o.o., który wcześniej nie uzyskał absolutorium podczas ZZW.

 Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski decyzję tłumaczy wynikiem dogłębnej analizy, która pokazała, że spółka się nie rozwijała się prawidłowo - "Bazowaliśmy na takim etapie, można powiedzieć, że stagnacji, nie robiąc kroku do przodu, a w niektórych obszarach robiliśmy krok wstecz"- mówi burmistrz. 

 

Nowa władza

W miejsce odwołanego Zarządu Spółki Urząd Burmistrza Miasta Sanoka rekomendował dwoje kandydatów do Zarządu Spółki SPGK Sp. z o.o. Rada Nadzorcza SPGK Sp. z o.o. przychylnie rozpatrzyła przedstawione przez Burmistrza kandydatury. Po przesłuchaniu kandydatów w głosowaniu tajnym powołała na stanowisko Prezesa Zarządu Pana Marka Karasia. Powołanie na stanowisko nastąpiło dnia 29.06.19 r., natomiast z dniem 1 lipca został wprowadzony do spółki. 

 

Marek Karaś

Posiada wykształcenie wyższe podyplomowe MBA w zakresie finansów, zarządzania i marketingu Uniwersytetu Teeside W. Brytania i Akademii Ekonomicznej w Krakowie (1999 – dyplom z oceną bardzo dobrą – Studium Wykonalności EC Sanok na paliwie gazowym), mgr inż. elektryk, Instytut Politechniczny LIIŻT w Sankt Petersburgu, Dyplom Kontrolera Szkoły Analiz Przedsiębiorstwa w Warszawie (pod kierownictwem dr Jacka Goliszewskiego – 2006). Ukończył liczne kursy i szkolenia z dziedzin: energetyki, ekonomii, finansów, rachunkowości, kontrolingu, zarządzania, marketingu, pisania skutecznych wniosków o przyznanie funduszy UE (w szczególności z obszaru energetyki) itd.

Biegle zna języki angielski i rosyjski. Bezpartyjny. Od wielu lat zarządza zespołami pracowniczymi. Ostatnio pracował nad projektami o znaczącej wartości (ok. 2,5 mld PLN netto) w ramach Programu Odbudowy Iraku (wycenionego na ok. 89 mld EUR).

 

Jaki plan na przyszłość?

Nowy prezes spółki opowiedział o dalszych planach na przyszły rozwój spółki oraz miasta Sanoka .

"Celem pierwszym jest stworzenie ambitnej, realnej, zrównoważonej strategii dla spółki." - zapowiada Marek Karaś

 

Strategia ma obejmować następujące obszary:

Ciepłowniczy: Planowana modernizacja ma objąć źródła ciepła  i magistrale ciepłownicze. Spółka będzie dążyć do obniżenie kosztów związanych z emisją CO2 oraz obniżenia strat przesyłowych.

-Energia Elektryczna: budowa nowych wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych, budowa farm PV, wsparcie miasta w obszarze obniżenia kosztów ponoszonych na podstawowe media energetyczne poprzez doprowadzenie do realizacji szeregu projektów typu "ESCO".

Wodno-kanalizacyjny: Prezes zaznacza, że spółka według relacji za okres 2015-2018, poniosła olbrzymie straty przesyłowe wody (wzrosły z poziomu 0,96 mln m3 do 1,6 mln m3). Zapowiada, że zostaną podjęte działania, które będą miały na celu odkrycie przyczyny tego stanu (np. czy nie ma to związku z nielegalnym poborem wody). Spółka poczyni również starania dotyczące nowych przyłączeń, ze względu na nieproporcjonalnie niskie przychody w stosunku do posiadanych aktywów tego obszaru

Gospodarka Odpadami Komunalnymi: Duży wzrost kosztów funkcjonowania całego systemu GOK, który znacząco odczuli mieszkańcy poprzez zwyżki w odbiorze i wywozie odpadów, jest konsekwencją zaniedbań spółki sięgających lat 2015-2018. Na chwilę obecną strategia została opatrzona klauzulą tajemnicy przedsiębiorstwa - "Myślę, że najbliższy czas dwóch, trzech miesięcy pozwoli uchylić rąbka tajemnicy" - zapowiada Marek Karaś.

-Komunikacja Pasażerska: Celem jest ulepszanie usług przewozów pasażerskich na terenie gminy oraz w regionie. Spółka również ma przejąć od miasta administrowanie Dworca Multimodalnego na zasadach non-profit - uwzględniając potrzebę zbilansowania przedmiotowej działalności przez miasto dotacjami celowymi, które będą niezbędne do momentu  wypracowania poziomu przychodów, które zrównoważą projekcję kosztów przedstawioną przez poprzedników. 

Mieszkania dla sanoczan: SPGK na dalszym etapie rozpracowywania strategii będzie chciał utworzyć zakład którego celem będzie budowa mieszkań, znacznie tańszych od tych proponowanych przez deweloperów. Ilość będzie jednak ograniczona. Prezes oznajmił, że priorytetem będą młode małżeństwa. Burmistrz miasta Sanoka zaznaczył, że SPGK oraz SPGM powinny działać ze sobą w bliskiej współpracy.

-Skutecznie wsparcie programów oszczędnościowych, jak: zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w Spółce, jak również w mieście;

-Wspieranie działań zmierzających do powstania SSI (sanockiej strefy inwestycyjnej) – strefy i stref –w pełnej  konsultacji z mieszkańcami Sanoka.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    sanoczanin

    czyli kolejny "kolega" z "Łączy nas Sanok" dostał awans-a. Ceni sie najbardziej tych którzy nosili namiot