Reklama

Sanok powitał swoich gości z Ukrainy na przyjacielskim spotkaniu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dobry gospodarz wita swoich gości! Tak było w sobotnie popołudnie w Sanoku, gdzie włodarze miasta spotkali się z ukraińskimi uchodźcami, których los rzucił na Ziemię Sanocką. Spotkanie miało charakter poznania się, psychicznego podbudowania przybyszów, zapewnienia ich, że nie zostaną pozostawieni samym sobie, lecz otoczeni wszechstronną, serdeczną opieką. Było również formą instruktażu jak poruszać się w nowych warunkach, od czego zacząć i na co mogą liczyć.

Rolę gospodarza pełnił burmistrz Tomasz Matuszewski, obecni byli także dwaj jego zastępcy, naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta oraz szefowie instytucji podległych miastu m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Zwracając się do przybyłych gości, burmistrz T. Matuszewski powiedział:

Od kilku dni Sanok stał się Waszym drugim domem, otworzył się na Was. Teraz wespół tworzymy jeden dom, a naszym wspólnym celem jest pomoc tym, którzy na różnych frontach walczą z najeźdźcą, a także pomoc Wam, abyście ten trudny czas jak najlepiej przeżyli. Pragnę Was zapewnić, a może niektórzy z Was już sami tego doświadczyli, że sanoczanie mają otwarte serca, że podadzą Wam pomocną dłoń. Możecie czuć się u nas bezpiecznie. 

Gwarantem bezpieczeństwa jest podjęta przez Sejm ustawa o pomocy obywatelem Ukrainy, określająca status uchodźcy oraz formy pomocy, na jaką może on liczyć, a także ci, którzy przyjmą ich w swoich domach.  Ustawa bardzo ułatwi działanie samorządom, które bez niej nie byłyby w stanie obsłużyć przybyłych gości. 

Uspokajająco zabrzmiały zapewnienia, że każdy przybysz z Ukrainy ma zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia, na tych samych zasadach co obywatele polscy. To samo dotyczy oświaty i wychowania, podejmowania pracy oraz pomocy społecznej. 

Jesteśmy przygotowani do przyjęcia Waszych dzieci do szkół, którymi zarządzamy. Mamy dla nich miejsca. W zasadzie od poniedziałku możecie już zgłaszać się do nich i je zapisywać. Mamy jednak świadomość, że większość z dzieci nie zna języka polskiego i ten start mógłby być trudny. Poza tym za trzy miesiące kończy się rok szkolny. Czas do rozpoczęcia następnego, 2022/23, można by wykorzystać do przygotowania się do startu w nowym roku szkolnym, ucząc się języka polskiego, historii. Gotowi jesteśmy stworzyć oddziały przygotowujące ukraińskie dzieci do startu w polskiej szkole.

– mówił zastępca burmistrza Grzegorz Kornecki.

Niezależnie od tego, począwszy od 15 marca br.  uruchomimy w Klubie Naftowca kurs języka polskiego dla dorosłych i dla dzieci. Zajęcia odbywać się będą codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 13. Chętni już mogą się zgłaszać.

– dodał burmistrz Matuszewski.

Najbliższy czas zajmie ukraińskim gościom załatwienie wielu spraw urzędniczych związanych z legalizacją ich pobytu w Polsce m. in. z nadaniem numeru identyfikacyjnego PESEL, uzyskaniem profilu zaufania i nadaniem statusu uchodźcy, a także otrzymaniem ustawowego wsparcia. – Niech Was to nie przeraża. Zarówno w Urzędzie Miasta, jak też w instytucjach, do których będziecie musieli się udać np. MOPS, czekać na Państwa będą kompetentni urzędnicy znający język ukraiński, którzy Wam pomogą, pokierują, gdzie trzeba. Ponadto w mieście działa już 14 koordynatorów, specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach np. w opiece przedszkolnej, w szkolnictwie, opiece społecznej itd. Każdy ma swój numer telefonu i bardzo proszę kontaktować się z nimi. Skorzystajcie z tego, nie pozostawajcie sami z problemami – radził burmistrz T. Matuszewski. 

Burmistrz poruszył też ważny wątek integracji ukraińskich przybyszów z mieszkańcami Sanoka. Służyć temu mogłoby podejmowanie wspólnych działań na rzecz pomocy walczącej Ukrainie.

Proszę Was gorąco o zaangażowanie się w działalność wolontariacką. Sanoczanie czynią to od samego początku, czyli już dwa tygodnie. Jedni przygotowują tę pomoc tu, na miejscu, inni udają się na przejścia graniczne i tam pracują. Dołączcie do nich, wstępujcie w szeregi wolontariuszy. To Wam pomoże zbliżyć się do nas, nawiązać kontakty, zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Proszę i namawiam!

 

Ważnym uczestnikiem spotkania był proboszcz sanockiej parafii prawosławnej p.w. Św. Trójcy Jan Antonowicz.

Drodzy Bracia i Siostry! Witamy Was serdecznie, z całego serca! Jesteśmy z Wami!  Łączymy się z Wami, z Waszym smutkiem. Zapewnimy Wam duchową opiekę, bądźcie z nami w kontakcie. O każdej porze dnia i nocy. Życzę Wam jak najkrótszego pobytu, niech zapanuje pokój!

– to te najważniejsze słowa, jakie udało mi się wyłowić z wystąpienia proboszcza Antonowicza, wygłoszonego w języku ukraińskim. 

A potem było mnóstwo pytań, na które już indywidualnie odpowiadali gospodarze spotkania. To najlepszy dowód jak bardzo było ono potrzebne. Z pewnością niejednemu z uczestników pozwoliło uspokoić się, tchnęło nadzieję, że wszystko jakoś się ułoży. Musi się ułożyć!

Aktualnie w Sanoku przebywa ok. 500 ukraińskich uchodźców, w powiecie sanockim jest Ich około 1500.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy