Reklama

Reklama

Sanok: Konferencja na Uczelni Państwowej "Na pograniczach kultur i narodów"

Opublikowano: wt, 15 wrz 2020 06:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Z historią, polityką i gospodarką w tle”.

W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób z Polski, Ukrainy i Słowacji. Pomimo, że konferencja odbywała się pop raz ósmy z pewnością miała wydźwięk historyczny, bowiem odbywała się w formie zdalnej. Wszystko dzięki pakietowi MS Office 365 z narzędziem Microsoft TEAMS, który w minionym roku akademickim nasza Uczelnia oddała bezpłatnie  do dyspozycji studentom i wykładowcom.

Konferencja miała na celu spotkanie i dialog pomiędzy badaczami zagadnień historycznych, społecznych, kulturowych i artystycznych, zwłaszcza w kontekście szeroko rozumianych zjawisk pogranicznych. 

Z zaproszenia  do udziału skorzystali badacze i praktycy z Polski i z zagranicy, zainteresowani problemami mieszczącymi się w zakresie tematycznym konferencji. Niektóre propozycje wykraczające poza podane ramy,  wiązały  się z zagadnieniami pograniczy, historii, socjologii, ekonomii, kultury i sztuki.

 Zakres tematyczny konferencji obejmował m.in.:

 • relacje społeczne i kulturowe na pograniczach
 • sposoby określania tożsamości grupy, wspólnoty, jednostki w relacji do „innego” i do „swojego” – konflikty czy tolerancja;
 • poczucie tożsamości narodowej i mniejszości narodowych na pograniczach;
 • przemiany obyczajowości świeckiej i religijnej, dorocznej i rodzinnej;
 • wyznania, kościoły, religie i ich relacje na pograniczach;
 • historię i współczesność polityki i gospodarki regionów pogranicznych – ekonomiczny wymiar relacji transgranicznych;
 • ekonomiczno-społeczne dylematy.

 Współorganizatorami konferencji były:

 • Muzeum Historyczne w Sanoku,
 • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
 • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej,
 • Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu.

Pomimo formy zdalnej, prelegenci zetknęli się z duża ilością pytań a co się z tym wiąże trwały burzliwe dyskusje przedłużające obrady aż do wyczerpania tematu. Na zaproszenie organizatorów do uczelni sanockiej przybili m.in.: prof. Katarzyna Smyk UMCSprof. Dariusz Wojakowski z AGH oraz prof. Tomasz Chomiszczak z UP w Krakowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.