Reklama

Sanok bliżej mostu [ZDJĘCIA+WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś - wtorek, 14 września – w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji pn. „Budowa mostu na rzece San wraz z infrastrukturą drogową”, realizowanej w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Zgodnie z umową, projekt wraz z decyzjami i zezwoleniem ma być gotowy do końca lutego 2023, realizacja inwestycji przewidziana jest do roku 2025. Wartość zadania to ok. 65 mln. zł, przy czym dofinansowanie z programu rządowego wyniesie 52 mln. zł.

W wyniku przetargu, do którego zgłosił się jeden wykonawca, projekt inwestycji realizować będzie firma SWECO POLSKA, Sp. z o.o. Koszt wykonania kompleksowej i wielobranżowej dokumentacji, wraz z uzyskaniem ostatecznych decyzji zezwalających rozpoczęcie robót budowlanych, wyceniony został na kwotę 1.399.586 zł. 

W spotkaniu w sprawie podpisania umowy uczestniczyła p. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a jej sygnatariuszami byli: ze strony miasta burmistrz Tomasz Matuszewski i skarbnik Bogdan Florek, zaś ze strony wykonawcy (firma Sweco Polska) dyrektor biura projektów Maciej Olejarczyk. 

 

 

Minister M. Jarosińska-Jedynak gratulowała władzom Sanoka i samemu miastu zamierzonej inwestycji. – Przeprawy mostowe są kosztownymi inwestycjami i wielu samorządów na nie nie stać. Dlatego cieszę się, że Sanok podjął taką decyzję. To bardzo ważna inwestycja. Tam, gdzie można dojechać, miasto się rozwija, a społeczność uzyskuje nowe szanse i możliwości. Ten most zastąpi „tymczasową”, blisko 40-letnią przeprawę przez San. Dużo zyskają mieszkańcy Sanoka, w szczególności dzielnicy Biała Góra, Międzybrodzia, zyskają sanockie muzea – MBL i Historyczne oraz turyści, licznie je odwiedzający.

Zadowolenia nie krył także dyrektor biura projektów Maciej Olejarczyk. – „To dla zaszczyt projektować coś dla Sanoka, miasta bardzo mi bliskiego, w którym spędziłem wiele lat. Z oświadczeń swoich wiem, jak mocnym katalizatorem przemian i rozwoju są inwestycje mostowe. Rozkwitnie prawobrzeżna część Sanu, a sanoczanie szybko dostrzegą i docenią różnicę i walory, jakie wiązać się będą z nowym mostem” – powiedział.

Dla burmistrza Tomasza Matuszewskiego podpisanie umowy z projektantem było niezwykle ważnym dniem. – „Mam nadzieję, że zamilkną już głosy przeciwne tej inwestycji. Ten most ma ludzi łączyć, a nie dzielić. To inwestycja w przyszłość. Wbrew krytykantom, jest ona mocno wkomponowana w całość przedsięwzięcia i służyć będzie nie tylko mieszkańcom dzielnicy Biała Góra i Międzybrodzia. Służyć będzie także turystom oraz mieszkańcom Sanoka, dla których istotną wartością jest rekreacja i czerpanie radości ze spacerów i wycieczek rowerowych. Dla nich przygotowujemy jeszcze inne atrakcje, ale dziś jeszcze ich nie zdradzę. Jestem przekonany, że kiedy most stanie się faktem, sanoczanie powiedzą: na ten most czekaliśmy wiele pokoleń.” 

Na jedno z pytań dziennikarzy – dlaczego wśród wybranych do programu „Mosty dla Regionów” wybrany został Sanok? -  minister M. Jarosińska-Jedynak odpowiedziała: - „Wniosków, jakie z całego kraju napłynęły w tym temacie, było dużo więcej, niż przyznanych dla programu środków, łącznie opiewały na kwotę ponad 4 miliardy złotych. Trzeba było wybierać. Głównym kryterium wyboru był stopień stymulowania rozwoju danego obszaru. W przypadku Sanoka był on wystarczająco duży, aby znaleźć się w ścisłej czołówce. Dodam, że w tej rywalizacji dobrze wypadło województwo podkarpackie, wpisując do programu aż cztery przeprawy mostowe: w Jarosławiu, Stalowej Woli, Sanoku i w powiecie brzozowskim. Jest to czytelny znak, że Podkarpacie jest regionem, który bardzo tego rozwoju potrzebuje.”

Padło również pytanie – czy inwestycji nie zaszkodzi fakt, iż aktualnie prokuratura w Krośnie w sprawie (urzędniczej) mostu na Białą Górę oraz w sprawie sprzedaży „Sosenek” prowadzi obecnie śledztwo? Odpowiedź burmistrza jakby rozwiewała wszystkie obawy. – „Nie ma takiego ryzyka! Osobiście nie widzę tu żadnych zagrożeń.” 

O los działkowiczów z ogrodu „Sosenki” zatroszczył się inny z dziennikarzy. – Działkowicze z dużym niepokojem śledzą temat budowy mostu, obawiając się, czy to nie oni przypadkiem staną się ofiarą planowanej inwestycji. Czy ich powody do obaw są uzasadnione? I w tym przypadku burmistrz miał dla nich identyczną odpowiedź: - „Nie ma takich zagrożeń! Mogą spokojnie uprawiać swoje roślinki i relaksować się na działce.

Na zakończenie Tomasz Matuszewski dziękował pani minister Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak za wspieranie inwestycyjnych zamierzeń Sanoka, podkreślając także dużą pomoc, jakiej udziela mu europoseł Tomasz Poręba. Most na Sanie był tylko jednym z tych tematów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy