Reklama

Sanok. 77-latek stracił dużą sumę pieniędzy w wyniku oszustwa "na policjanta"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Sanok. 77-latek stracił dużą sumę pieniędzy w wyniku oszustwa "na policjanta" - Zdjęcie główne

Oszuści wciąż działają i próbują nabrać kolejne osoby | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie Sanoka w ostatnich dniach doszło do kilku prób oszustwa"Na policjantów".Z mieszkańcami kontaktował się mężczyzna podający się za policjanta i informował, że ich oszczędności mogą być zagrożone.

Niestety, w jednym przypadku oszustowi udało się wprowadzić  mężczyznę w błąd. 77-letni mężczyzna przekazał sprawcy pieniądze znajdujące się na jego koncie bankowym.

Oszuści, którzy stosują taktykę podszywania się pod policjanta lub prokuratora, zawsze stawiają ofiarę pod presją czasu i żądają poufności, która jak twierdzą, jest głównym warunkiem udanej operacji. Taka sytuacja miała miejsce po raz kolejny. Do 77-latka na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako "policjant" i poinformował go o trwającej rzekomo operacji. Fałszywy policjant ostrzegł go, że oszuści kradną pieniądze z jego konta bankowego. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, pieniądze należy przelać na wskazane przez dzwoniącego "bezpieczne" konto. Zastosowanie się do tych instrukcji rzekomo zapobiegło kradzieży pieniędzy z konta jednej starszej osoby. Oszuści do czasu zakończenia operacji utrzymywali stały kontakt telefoniczny z 77-latkiem.

Na tym jednak sprawcy nie poprzestali. Oszuści jeszcze tego samego dnia po godzinie 14.00 przyszli do domu mężczyzny i namawiali go do przeprowadzenia kolejnych operacji. Nikt się jednak nie pojawił, więc 77-latek zadzwonił do sanockiej komendy policji. Niestety w komisariacie dowiedział się, że padł ofiarą oszustwa.  Policjant wyjaśnił pokrzywdzonemu, że został oszukany, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo "na policjanta". Obecnie policja prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. 

Cały czas przestrzegamy przed tym zagrożeniem, apelujemy o rozwagę i ostrożność. Przypominamy, że funkcjonariusze nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy. Nie proszą też o ich przekazanie innej osobie, przelanie na jakieś konto oraz pozostawienie w umówionym miejscu. Jeśli ktoś kontaktuje się telefonicznie, podając się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust!

- apelują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku.

Funkcjonariusze apelują również do bliskich osób starszych, by mówili im o zagrożeniach ze strony takich oszustów i ustalili sposób postępowania w podejrzanych sytuacjach. Osoby starsze i samotnie mieszkające są szczególnie narażone na próby oszustwa metodami "na wnuczka" czy "na policjanta". Radzimy, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości, sprawdzić wiarygodność rozmówcy i niezwłocznie powiadomić Policję.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy