Można rzec, że skończyły się wyboiste drogi prowadzące do zapewnienia 280-osobowej armii dzieci korzystających z SOSW i 110 ich nauczycieli odpowiednich warunków funkcjonowania. Wjazd na ubity trakt miał miejsce w połowie 2023 roku, kiedy po dziesięciu latach błądzenia i mamienia zainteresowanych, że wszystko jest na dobrej drodze, Zarząd Powiatu podjął decyzję o budowie nowego ośrodka. To była odpowiedź na frontalny atak przypuszczony przez Radę Rodziców, którzy o tragicznej sytuacji lokalowej dzieci korzystających z Ośrodka, poinformowali władze wojewódzkie i krajowe m. in: Ministra Nauki i Oświaty, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Brutalna prawda jest taka, że nasze dzieci skazane są na gorsze warunki od tych, jakie panują w więzieniach! Mamy XXI, a my tkwimy w średniowieczu – przeczytać można było w skierowanych do nich pismach. To dzięki nieugiętej postawie rodziców, władze powiatu zrezygnowały z wariantów remontowych. Argument, że mimo przewidzianej rozbudowy, Ośrodek przy ul. Jagiellońskiej nie pomieści wszystkich uczniów i nie rozwiąże do końca problemów SOSW, był nie do podważenia.
Zwrot nastąpił w maju 2023 roku. To wtedy, pod naciskiem Rady Rodziców, położono na stole projekt budowy nowej siedziby dla SOSW. Postanowiono, że obiekt stanie w dzielnicy Olchowce, w cichym, spokojnym, zielonym miejscu, co w przypadku dzieci, dla których placówka ta jest ich drugim domem, ma ogromne znaczenie. Za dobry początek można uznać fakt posiadania na koncie 4 milionów złotych, przyznanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na remont i rozbudowę ośrodka przy ul. Jagiellońskiej. Nie zmarnowano tych pieniędzy. Dodatkowym atutem było to, że teren przyszłego Ośrodka o powierzchni blisko 2 hektarów, na Olchowcach, jest działką powiatu.
Z energią i w dobrym klimacie
Z dużą energią przystąpiono do dzieła. Na początek odwiedzono Dębicę, która w ostatnim czasie wybiła się na nowy ośrodek dla dzieci specjalnej troski. Wizyta dodała przekonania i wiary, że jak się bardzo chce, to można się wznieść wysoko. Dyskusje z ekspertami sprawiły, że postanowiono zwiększyć powierzchnię planowanego ośrodka z 3 tys. m. kw. do 5,5 tysiąca. – Ta decyzja zapewni nowemu ośrodkowi kompleksowość świadczonych usług, pozwoli wyposażyć go w warsztaty zajęciowe, stworzy dzieciom optymalne warunki rozwoju – mówi z zadowoleniem Robert Dudek, dyrektor SOSW.
Błyskawicznie ogłoszono konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej. Wybrano ofertę Grupy Projektowej PORT Sp. z o.o. z siedzibą w Dobrej k. Poznania, z terminem wykonania do 31 lipca 2024 roku.
W międzyczasie do Sanoka nadeszła wielce budująca wiadomość o pozytywnie rozpatrzonym wniosku złożonym przez Starostwo Powiatowe do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Zapewnia on sanockiej inwestycji dofinansowanie w kwocie 10 milionów złotych! - To nam pozwoli kontynuować realizację zadania w optymalnym tempie. W lipcu br. będziemy mieć gotowy projekt i pozwolenie na budowę, więc będziemy mogli z marszu ogłosić konkurs, w którym wyłonimy wykonawcę inwestycji, po czym z kopyta ruszymy z budową. Winni to jesteśmy dzieciom i ich rodzicom, którzy tego oczekują i potrzebują – mówi starosta Stanisław Chęć.
A jak nowy ośrodek wygląda od strony finansowej. Szacując w dużym przybliżeniu, koszt całej inwestycji wyniesie 50-60 mln. złotych, z czego na etap wykonania stanu surowego potrzeba będzie ok. 18 milionów. – Pieniądze nie będą tu hamulcem, gdyż będziemy dysponować kwotą, która pozwoli, aby obiekt stanął w stanie surowym. Ponadto wkrótce wzbogacimy się o dalsze środki finansowe w wysokości ok. 5 mln. złotych, które będą pochodzić ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej. Podjęliśmy decyzję, że w całości zostaną one przekazane na budowę nowej siedziby SOSW. A w międzyczasie wystąpimy o dalsze dofinansowanie, co przy uwzględnieniu wniesienia własnego wkładu, powinno zapewnić nam pełne powodzenie – dodaje starosta.
Wart podkreślenia jest także fakt, iż inwestor bardzo zabiega o dobry klimat dla podjętej inicjatywy budowy Ośrodka. 11 marca br. delegacja, w składzie której znaleźli się przedstawiciele SOSW i wydziału inwestycji starostwa, złożyli wizytę w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, gdzie zaprezentowali temat budowy nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. Spotkali się z nowo powołaną na stanowisko Podkarpackiego Kuratora Oświaty p. Dorotą Nowak-Maluchnik oraz z szefostwem służb finansowych Kuratorium. – To była bardzo sympatyczna i rzeczowa wizyta. Spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem Pani kurator i deklaracjami pomocy przy realizacji inwestycji. Już na tym etapie okazała się bardzo zaangażowana, zapewniając, że dołoży wszelkich starań, aby udało się jak najszybciej i najlepiej dokończyć dzieła – ocenia dyrektor SOSW Robert Dudek.
Pozostaje trzymać kciuki i życzyć sobie i wszystkim, aby przy takim zaangażowaniu i w takim klimacie przebiegała realizacja tej inwestycji, jakże oczekiwanej przez społeczność Sanoka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.