Reklama

Samorząd wojewódzki chce podniesienia opłat za egzamin na prawo jazdy. Stawki są zamrożone od 2013 roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: WORD Krosno

Samorząd wojewódzki chce podniesienia opłat za egzamin na prawo jazdy. Stawki są zamrożone od 2013 roku - Zdjęcie główne

foto WORD Krosno

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorządy postulują podwyższenie opłat za egzamin na prawo jazdy i ustalenie górnej granicy stawek maksymalnych, np. egzamin praktyczny na najpopularniejszą kategorię B miałby kosztować 250 zł – informuje Prawo.pl. Według serwisu samorządowcy alarmują, że bez takiej podwyżki ośrodkom ruchu drogowego grozi załamanie finansowe.

Przedstawiciele samorządów wskazują, że zła sytuacja finansowa ośrodków egzaminowania kierowców jest spowodowana rosnącymi wydatkami na utrzymanie tych podmiotów związanymi z podwyżką cen energii, paliw, towarów i usług oraz zwiększonymi kosztami przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy.

 

Stanowisko dyrektorów jest w całej Polsce jednolite. Mianowicie od 2013 roku nie było podwyżek. Wiadomo, że od tego czasu zmieniały się ceny wielu usług i opłat, nie mówiąc już o znaczących podwyżkach w obecnym czasie paliw. Dlatego jest oczywiste, że należy podnieść opłaty za egzamin, zwłaszcza że inne zjawisko również rzutuje na tą sytuację. Mam tutaj na myśli niż demograficzny. Ilość egzaminów co za tym idzie, maleje a koszty rosną. Egzaminatorzy nabywają nowe uprawnienia, podnoszą swoje kwalifikacje, czyli jako ośrodki nasze stażowe koszty wynagrodzeń rosną, a przychody są zamrożone od 2013 roku. Można powiedzieć, że nawet spadają, bo ilość przeprowadzanych egzaminów maleje. Czyli te dwa wektory zdecydowały o tym, że jako dyrektorzy ośrodków egzaminacyjnych jesteśmy jak najbardziej za podniesieniem opłat za egzaminy. Oczywiście, zwracając uwagę na to, żeby ta podwyżka była rozsądna podwyżka, a nie jakieś mocne uderzenie. Uważam, że powinno się na przyszłość rozważyć czy nie można by było rewaloryzować tych cen jakimś wskaźnikiem automatycznie, ale to już nie my o tym decydujemy. W każdym razie apelujemy, aby te ceny wzrosły, wszystkie środowiska WORD-owskie zgodnie. 

- wyjaśnia zastępca dyrektora WORD Krosno, Bogusław Kolarczyk. 

 

Samorządy wskazują, że od 2013 roku, aż o 75 proc. wzrosła też minimalna wysokość wynagrodzenia za pracę, co też wpłynęło na koszty funkcjonowania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD). Większość ośrodków, już 2019 rok zamknęła ujemnym wynikiem finansowym, który w skali kraju wyniósł prawie 10,4 mln zł. W pandemicznym roku 2020 roku strata wynosiła ponad 44 mln złotych. Ubiegły rok WORD-y także zamknęły na minusie 12,9 mln zł. Postępuje też spadek przychodów z działalności egzaminacyjnej. W 2019 r. wynosił on 11 proc. w 2020 roku – już 20 procent.

Warto przypomnieć, że  WORD-y są samofinansującymi się jednostkami sektora finansów publicznych, powołanymi do obsługi obywateli w zakresie egzaminów na prawo jazdy. Domagając się podwyższenia opłat, chcą de facto, by realizowane przez WORD-y zadania się bilansowały. W obecnej sytuacji wydatki znacząco przekraczają wpływy. WORD-y nie są w żaden sposób współfinansowane przez samorządy województw ani budżet państwa, więc ich wydatki i opłaty muszą się bilansować.

Związek Województw RP zwraca uwagę, że wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego nie była zmieniana od ponad ośmiu lat. W tym czasie ceny kursów na prawo jazdy najpopularniejszej kategorii wzrosły nawet dwukrotnie. 

Zarząd związku domaga się więc podwyższenia opłat. Proponuje, aby opłata za egzaminy wynosiła na przykład: 

  • 50 zł za egzamin teoretyczny (obecnie 30 zł)
  • 200 zł za praktyczny kategorii AM (140 zł)
  • 200 zł za kategorii A, A2, A (180 zł)
  • 200 zł za kategorię B (140 zł)
  • 250 zł za kategorię C, D (200 zł)
  • 250 zł za kategorię C+E, C1+E, D1+E, D+E (245 zł)
  • 200 zł za kategorię B1, C1, D1, T (170 zł)
  • 250 zł za kategorię B+E (200 zł)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy