Reklama

Samorząd lekarski apeluje do GIS i MZ o regularne infromacje o przypadkach koronawirusa u medyków

Opublikowano:
Autor:

Samorząd lekarski apeluje do GIS i MZ o regularne infromacje o przypadkach koronawirusa u medyków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się w piątek do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego z apelem o regularne publikowanie aktualnych danych o przypadkach koronawirusa u osób z personelu medycznego.

Samorząd lekarski postuluje w piśmie do ministra Łukasza Szumowskiego i szefa GIS Jarosława Pinkasa, by dane te były publikowane z podziałem na poszczególne zawody.

NRL podnosi, że informacje takie są przekazywane w zdecydowanej większości państw dotkniętych pandemią.

"Jak pokazała sytuacja sprzed kilku dni, tj. przekazanie takich informacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego Polskiej Agencji Prasowej – dane takie są gromadzone również w naszym kraju, lecz nie są na bieżąco publikowane" – wskazano w apelu Rady.

Oceniono, że brak publikowania takich informacji jest działaniem nietransparentnym, niezrozumiałym i wzbudzającym obawy, że dane te są z jakiś powodów zatajane przed opinią publiczną.

"W związku z powyższym wzywamy do regularnego publikowania takich danych, co pozwoli na bieżąco monitorować stan kadr medycznych w Polsce w okresie epidemii" – przekazano w apelu.

Z danych udostępnionych PAP drugiego kwietnia, wynikało że u 461 osób personelu medycznego, m.in. lekarzy, pielęgniarek i ratowników, badania potwierdziły zakażenie. Sanepid podawał wówczas, że 106 osób personelu medycznego z potwierdzonym koronawirusem jest hospitalizowanych, a 355 pozostaje w izolacji domowej. GIS informował wtedy także, że liczba osób personelu medycznego przebywająca w kwarantannie domowej to 4391, zaś w kwarantannie zbiorowej - 186 osób. Łącznie kwarantanną objętych było wtedy 4577 osób personelu medycznego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP w piątek przez GIS, prawie 1/3 przypadków (30,1 proc.) zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to efekt kontaktu z chorym w szpitalu lub przychodni. Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia. (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE