Reklama

Rozpoznawanie twarzy - do czego służą programy do rozpoznawania twarzy?

Opublikowano:
Autor:

Rozpoznawanie twarzy - do czego służą programy do rozpoznawania twarzy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Technologia rozpoznawania twarzy została stworzona na potrzeby wojska, ale szybko weszła do powszechnego użytku. Obecnie wystarczy wykonać zdjęcie twarzy z przodu oraz zdjęcie dowodu, aby zweryfikować swoją tożsamość do wzięcia pożyczki przez internet! Oprócz tego system rozpoznawania twarzy stosowany jest m.in. jako zabezpieczenie telefonu. Dowiedz się więcej o tym, jak działa rozpoznawanie twarzy online i jak systemy face recognition mogą ci ułatwić życie.

Jak działa technologia rozpoznawania twarzy?

Systemy do rozpoznawania twarzy nie są niczym nowym, ale dopiero od niedawna zaczynają być wykorzystywane na szeroką skalę. Na wczesnym etapie były wykorzystywane na potrzeby wojska (jak większość nowoczesnych technologii). Gdy zostały upowszechnione, były kojarzone z dbaniem o bezpieczeństwo (szczególnie z monitoringiem), ale zdążyły już wejść do codziennego użytku i pomagają nam w takich sprawach, jak... wzięcie kredytu przez internet. Część firmy pożyczkowych i banków jako jeden z warunków udzielenia finansowania przez internet stawia zrobienie sobie selfie wraz z dowodem osobistym. Oferty kredytu online bez wychodzenia z domu można znaleźć w wygodnym rankingu: https://pozyczkaportal.pl/kredyt-online-bez-wychodzenia-domu/ Część z nich posiada weryfikację za pomocą systemu do rozpoznawania twarzy.

Technologia ta bazuje na nakładaniu na twarz człowieka odpowiedniej “siatki punktów”, odpowiadającej danemu rozstawowi oczu, kształtowi nosa, konturu warg i kształtom podbródka i uszu. Algorytm sprawdza, czy twarz znajdująca się przed kamerą lub na zdjęciu odpowiada wcześniej zapisanej siatce punktów. Jeśli jest zgodność, uzyskujemy weryfikację.

Nowoczesne systemy do rozpoznawania twarzy są tak skuteczne, że mogą “wyłowić” z tłumu twarz poszukiwanej osoby, nawet jeśli jest ona częściowo zakryta czapką, szalikiem lub chustą. Jednocześnie należy pamiętać, że czasem podczas używania aplikacji do rozpoznawania twarzy analiza porównawcza może nie zadziałać. Technologie biometryczne dla urządzeń mobilnych ciągle są rozwijane i są wadliwe. Dlatego można wykorzystać FR (face recognition) podczas zakładania konta w banku albo do wzięcia pożyczki, ale nie zaleca się ustawiania biometrycznej blokady telefonu.

Do czego służy rozpoznawanie twarzy?

System rozpoznawania twarzy może służyć do wzmacniania bezpieczeństwa - np. weryfikacji użytkownika telefonu zamiast stosowania odcisku palca. Zastosowany w miejskim monitoringu może pomóc w odnalezieniu osób zaginionych lub poszukiwanych, a także zidentyfikować przestępcę. Niektóre lotniska na świecie zaczynają wprowadzać system rozpoznawania twarzy podczas odpraw, aby przyśpieszyć kontroli pasażerów.

Na co dzień działanie systemu rozpoznawania twarzy można zauważyć na portalach społecznościowych (automatyczne podpowiadanie imienia i nazwiska podczas oznaczania znajomych) oraz w bankach i firmach pożyczkowych. Jeśli chcemy założyć konto w banku albo wziąć pożyczkę, to jednym z kroków może być zrobienie sobie wyraźnego selfie (rozpoznawanie twarzy ze zdjęcia) lub zwykłe spojrzenie w kamerę.

Oprócz zrobienia selfie zostaniemy poproszeni o skan dowodu osobistego. Wtedy algorytm porówna daną twarz z posiadanymi danymi i stwierdzi, czy rzeczywiście jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy. Które banki dopuszczają takie metody weryfikacji podczas zakładania konta? Jak założyć takie konto internetowe? Oto odpowiedzi: https://finanse.wp.pl/co-to-jest-konto-internetowe-i-jak-wybrac-najlepsze-konto-internetowe-dla-siebie-6537654882215553a. Dzięki rozwiązaniom takim jak aplikacje do rozpoznawania twarzy zakładanie konta naprawdę trwa tylko kilka minut, bez kolejek w banku.

Czy face recognition jest bezpieczne dla użytkownika?

Technologia rozpoznawania twarzy jest tak dokładna i wykorzystywana na szeroką skalę w prawie każdej dziedzinie życia, a to powoduje słuszne pytania o bezpieczeństwo takich rozwiązań. Czy wizerunek udostępniony na zdjęciu podczas weryfikacji do wzięcia pożyczki jest bezpieczny? Czy banki i firmy pożyczkowe dobrze chronią nasze dane oraz czy wizerunek widoczny na kamerze miejskiego monitoringu może być powszechnie udostępniony?

Niestety ciemną stroną rozpoznawania twarzy jest brak prywatności. Odpowiednie służby, a nawet zwykli obywatele mogą dowiedzieć się, gdzie się właśnie znajdujemy, jeśli widok z danej kamery jest dostępny w internecie. Większość dużych miast udostępnia online zapis na żywo z wybranych punktów. Jednak istnieją przepisy, które nie pozwalają na udostępnianie czyjegoś wizerunku bez wyraźnej zgody.

Jednym z najważniejszych przepisów chroniących nasz wizerunek oraz dane osobowe jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Według niego osoby trzecie nie mają prawa wykorzystywać naszego wizerunku bez wiedzy i zgody samych zainteresowanych. Pełna treść RODO znajduje się na stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych https://uodo.gov.pl/pl/404/224 Jeśli ktoś udostępni twój wizerunek bez twojej zgody (np. na Facebooku), masz prawo żądać usunięcia konkretnych treści. W przypadku instytucji pożyczkowych nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich danych - banki i firmy mają obowiązek poinformować cię, w jakim zakresie będą one wykorzystywane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE