Reklama

Rozpoczął się etap odpowiedzialności - co to znaczy?

Opublikowano:
Autor:

Rozpoczął się etap odpowiedzialności - co to znaczy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dzisiaj tj. 28.11 do 27.12 będzie obowiązywał tzw. "etap odpowiedzialności"

Zasady i ograniczenia w etapie odpowiedzialności

 1. Przemieszczanie się:

 • dystans 1,5 m od innych osób;

 • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.


  1. Gastronomia – wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.

 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne – funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

 • Biblioteki publiczne i naukowe – możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mpowierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

 • Komunikacja zbiorowa – ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

  • 50% liczby miejsc siedzących albo

 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

  1. Kult religijny:

  • ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2;

 • obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

  1. Zgromadzenia i spotkania:

  • w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m;

 • imprezy organizowane w domu – z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).

  Ograniczenie będzie obowiązywać również w okresie Świąt Bożego Narodzenia. 

  1. Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.

 • Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

 • Działalności zawieszone

  1. Wydarzenia kulturalne i kina – z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.
  2. Hotele – z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.
  3. Targi i wydarzenia – wyłączenie w formie on-line.
  4. Wesela, komunie i konsolacje
  5. Parki rozrywki
  6. Siłownie, kluby fitness i aquaparki
  7. Dyskoteki i kluby nocne

  Przywrócenie usług w galeriach handlowych z wyjątkiem sal zabaw

  Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada 2020 r. została przywrócona możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:

  – 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
  – 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

  Nadal będą obwiązywać godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.

  Obowiązkowa kwarantanna już w dniu skierowania na test

  Od soboty, 28 listopada zmianie ulega obowiązek poddania się kwarantannie, kiedy otrzymamy skierowanie na test od lekarza podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej. Już w dniu, kiedy lekarz skieruje nas na wykonanie testu jesteśmy zobowiązani poddać się kwarantannie. Co ważne, kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy musimy udać się do lekarza. W tych sytuacjach nie musimy zgłaszać się do sanepidu.

  Zmiany po konsultacjach społecznych

  Konstruktywne uwagi, które rząd otrzymał w trakcie konsultacji społecznych pozwoliły na zmiany w rozporządzeniu. Dopuszczona została działalność bibliotek publicznych i naukowych przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów. Zrezygnowano także z godzin dla seniora 24 grudnia, z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w tym dniu.

  Stosuj zasadę DDMA+W

  Pamiętajmy, że wciąż obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. W dalszym ciągu należy przestrzegać zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. 

  Kolejne etapy zależny od sytuacji epidemicznej

  Na chwilę obecną rząd przewiduje, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany. W momencie spadku liczby zachorowań zostanie przywrócony podział na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych.

   

   

  gov.pl

   

   

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE