Reklama

Replika dawnego sztandaru 2. PSP z Sanoka znajduje się w Muzeum Historycznym

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Replika dawnego sztandaru 2. PSP z Sanoka znajduje się w Muzeum Historycznym - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 23 września w Sanoku odbyły się obchody święta 21. Batalionu Logistycznego z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Uroczystościom towarzyszyła replika dawnego sztandaru 2. PSP z Sanoka (oryginał znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), którą do 10 listopada 2022 r. można oglądać w sanockim Muzeum Historycznym.

21. Batalion Logistyczny z Rzeszowa kultywuje tradycje 2. Pułku Strzelców Podhalańskich, który do 1939 r. stacjonował w Sanoku. Oryginalny sztandar 2. PSP ufundowany przez społeczeństwo powiatów: sanockiego, krośnieńskiego, brzozowskiego, leskiego i strzyżowskiego – został wręczony dowódcy Pułku – płk. Franciszkowi Stutzmanowi przez gen. broni Lucjana Żeligowskiego dnia 15 lipca 1923 r. w czasie uroczystości na sanockich Błoniach.

We wrześniu 1939 r. 2. Pułk Strzelców Podhalańskich walczył na pierwszej linii frontu, cofając się z rejonu Olkusza. 10 września, w lasach w okolicy wsi Mokre k. Szydłowa, został rozbity pod naporem przeważających sił nieprzyjaciela. Oryginalny sztandar pułku został ukryty w leśniczówce zwanej „Grzybowska” przez gajowego Józefa Jedynaka. W 1963 r. sztandar przekazano do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na krótko oryginalny sztandar wrócił do Sanoka z okazji wystawy 2. Pułku Strzelców Podhalańskich w Muzeum Historycznym w Sanoku w 1993 r. Obecnie w zamkowej zbrojowni mamy okazję zobaczyć jego wierną kopię.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy