Reklama

Rekordowy rok inwestycyjny dla gminy Ustrzyki Dolne

Opublikowano:
Autor:

Rekordowy rok inwestycyjny dla gminy Ustrzyki Dolne - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inwestycje, turystyka i rozwój lokalnej społeczności to trend, w którym zmierzają Ustrzyki Dolne. W 2019 roku Gmina Ustrzyki Dolne poczyniła duży krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców. Powstały nowe miejsca użyteczności publicznej, jak Akademia Bieszczadzkiego Seniora, Dom Seniora Senior +. Wyremontowano również wiele odcinków dróg gminnych oraz poprawiono dostępną infrastrukturę i ofertę turystyczną.

 

Gmina Ustrzyki Dolne podsumowała działalność za rok 2019. Był rekordowy w historii wydatków na inwestycje. Wydano na nie, aż 21 332 193,16 zł, z czego 12 120 000,00 zł pochodziło ze środków pozyskanych z dotacji. Dzięki temu udało się zrealizować wiele zaplanowanych zadań, a także nowych, jak inwestycje OZE, przebudowa dawnej szkoły w Krościenku, w Równi, zakup budynku od Orange. Wyposażono również świetlice wiejskie w nowe sprzęty. Ponadto wykonano kanalizację na Żukowie. Wśród ubiegłorocznych inwestycji Gminy Ustrzyki Dolne znalazła się również budowa świetlicy wiejskiej w Dźwiniaczu Dolnym, budowa Garażu OSP, Otwarte Strefy Aktywności w Hoszowie i w Ustrzykach Dolnych.

 

W ubiegłym roku, położono nacisk na poprawę infrastruktury Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne. Wydano ponad 3 miliony złotych (3 025 860 zł) na budowę i przebudowę dróg – Mamy świadomość tego, jak wielkie są potrzeby, systematycznie i konsekwentnie poprawiamy stan kolejnych odcinków dróg – mówi Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz – przez ostatnich kilka lat pozyskiwaliśmy nowe dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki którym poprawiliśmy stan wielu nawierzchni, a w konsekwencji komfort jazdy mieszkańców i turystów.

 

W minionym roku przebudowane były drogi gminne przy ulicy Łukasiewicza, Strwiążyk, Zielonej, Jagiellońskiej oraz w Jałowem, Hoszowie, Nowosielcach Kozickich, Trzciańcu, Teleśnicy Oszwarowej, Ustjanowej Dolnej, Stańkowej, Brzegach Dolnych i w Ustjanowej Górnej. W ramach tych prac utworzono ciągi pieszych, wyremontowano nawierzchnie asfaltowe wraz z przejściami dla pieszych. Działania te poprawiły bezpieczeństwo pieszych. Ważnym elementem było stworzenie oświetlenia drogowego, instalując aż 75 nowych stanowisk.

 

Turystyka jest od lat domeną Gminy Ustrzyki Dolne. Można tu znaleźć nie tylko wiele miejsc noclegowych. Systematycznie poprawiana jest oferta oraz infrastruktura turystyczna. Dzięki przedsiębiorczości mieszkańców i zaangażowaniu władz lokalnych stajemy się rok rocznie coraz bardziej atrakcyjnym miejscem wyjazdowym Polaków.

Dzięki poprawie zaplecza turystycznego, zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą przemierzać dobrze przygotowane przez BCTiP lokalne ścieżki i trasy, takie jak Korona Ustrzyckich Gór, czy utworzony w 2019 roku Szlak Budowli i Pomników Sakralnych oraz Ścieżka spacerowa pod Dębami. Ciekawą alternatywną spędzania czasu stworzoną w minionym roku jest Bieszczadzka Gra Terenowa.

Atrakcyjność turystyczna to również imprezy kulturalne. Od kilku lat Gmina Ustrzyki Dolne podążając za trendem slowlife oraz pielęgnacji lokalnych tradycji i kultury oferuje szereg imprez cyklicznych, na które zjeżdżają się mieszkańcy z całej gminy, Bieszczad oraz turyści. W 2019 po raz kolejny mogliśmy posłuchać regionalnej muzyki oraz spróbować lokalnych specjałów na imprezach takich jak Święto Pieroga, Święto Chleba, Święto Ciasta, Karpacki Jarmark Turystyczny, Jarmark Wielkanocny, Jarmark Bożonarodzeniowy itp. Dużą atrakcją minionego roku był Festiwal „Street Food. Plenerowe Kino Letnie”. Wydarzenie to skupiło smakoszy jedzenia z Food Tracków oraz miłośników kina.

 

W minionym roku Ustrzyki Dolne po raz kolejny postawiły na rozwój sportu. Stajemy się coraz bardziej rozpoznawalną marką, jeśli chodzi o narciarstwo biegowe. Organizowany od 32 lat Bieszczadzki Bieg Lotników ściąga do Ustrzyk Dolnych wielu miłośników sportu. W ubiegłym roku odbyły się duże imprezy sportowe, jak Karpathia Open, czy Memoriał Olka Ostrowskiego. Udało się również ściągnąć duże wydarzenie na poziomie europejskim, jakim są Górskie Mistrzostwa Europy w Nordic Walking.

Obserwując sportową aktywność i potrzebę doskonalenia się młodzieży, w 2019 roku została utworzona Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży z Gminy Ustrzyki Dolne i przyciągać młodych sportowców z Polski i zza granicy.

Ustrzyki Dolne mogą pochwalić się dużą bazą sportową. Posiadamy boiska sportowe, korty tenisowe, baseny, halę sportową, wyciągi i trasy do narciarstwa alpejskiego, trasy do narciarstwa biegowego oraz lodowisko miejskie. W ostatnich latach powstały również siłownie zewnętrzne, w tym dwie w 2019 roku. Na terenie Gminy Ustrzyki Dolne znajduje się również pumptrack, boiska ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej, piłki siatkowej i koszykówki. W ubiegłym roku rozpoczął się remont Stadionu Miejskiego, przy którym powstanie kompletny treningowy stadion dla lekkoatletów w wersji 400 m.

 

Ważnym elementem rozwoju gminy są działania proekologiczne. W ubiegłym roku pozyskano niemal 3 miliny złotych (2 782 447,81 zł) na systemy energii odnawialnej w gospodarstwach domowych OZE. Z tych środków mieszkańcy zainstalowali na swoich posesjach 58 kolektorów słonecznych, 145 instalacji fotowoltaicznych, 44 kotły na biomasę opalane pelletem oraz 22 gruntowe pompy ciepła. Jak co roku odbyło się sprzątanie rzeki Strwiąż oraz szlaków.

 

Gmina wspiera również programy socjalne, jak Ustrzycka Karta Dużej Rodziny, Karta Senior+. MGOPS w Ustrzykach Dolnych zaproponował również szereg usług społecznych i usług wsparcia rodziny w ramach projektu „Akademia Pozytywnej Komunikacji”. Ponadto w ręce mieszkańców oddano 22 mieszkania socjalne w dawnej szkole w Krościenku, w tym 3 przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Odbyła się również wymiana młodzieży z Ustrzyk Dolnych z Villaseca de la Sagra w Hiszpanii w ramach projektu „OPENER”.

 

Radni Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych w trakcie 15 sesji zorganizowanych w 2019 roku, podjęli uchwały dotyczące spraw z zakresu gospodarowania mieniem komunalnym, spraw społecznych, statutów sołectw Gminy Ustrzyki Dolne, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sprzedaży nieruchomości, spraw związanych z oświatą i ochroną środowiska. Powołano także skład osobowy komisji stałych Rady Miejskiej.

Ważnym elementem prac Gminy Ustrzyki Dolne jest współpraca z innymi jednostkami samorządowymi, państwowymi oraz innymi podmiotami, jak na przykład organizacje pozarządowe. To dzięki nim realizowana jest część zadań na rzecz mieszkańców.

 

Rok 2019 był rokiem spadkowym, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców w Gminie Ustrzyki Dolne. Na koniec roku 2019 odnotowano w Gminie Ustrzyki Dolne 17 234 mieszkańców, czyli o 161 mniej niż w roku ubiegłym. Przybyło 146 dzieci, a 182 osoby zmarły.

Dużą część wydawanych środków stanowi również oświata. W 2019 roku przeznaczono na nią, aż 24 658 783,63 zł. Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszczało 292 dzieci, do oddziałów „O” 258, a do szkół podstawowych 1468 uczniów.

 

Źródło: Portal Gminy Ustrzyki Dolne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE