Reklama

Rekonstrukcja ostatniej bitwy Konfederatów Barskich na wzgórzu klasztornym w Zagórzu [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niektórzy historycy uznają Konfederację Barską za pierwsze powstanie narodowe, zawiązane w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. Ta niezwykła podróż w czasie, była możliwa dzięki realizacji projektu pn. „Dotknąć historii i kultury – historyczno-kulturowa mozaika polsko-ukraińskiego pogranicza” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Uroczystości w Zagórzu rozpoczęto od złożenia hołdu pod pomnikiem Nieznanego Konfederaty Barskiego. 

Pierwszy pomnik związany z Konfederacją Barską w Polsce i pierwsza rekonstrukcja historyczna w naszym kraju, która dotyczy naszej historii doby XVIII w. odbyła się w Zagórzu. Wojewoda Podkarpacka w liście napisała: "...dzięki temu spektakularnemu widowisku i warsztatom przyczynicie się do edukacji uczestników spotkania nt. XVIII-wiecznego powstania przeciw ingerencji carskiej Rosji w sprawy polskie". Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia: pracownikom, OSP Zagórz, KGW Mokre i Średnie Wielkie, SOK Zagórz - Mateusz Janiec, Policji, grupom rekonstrukcyjnym, przybyłym gościom. W szczególności dziękuję za obecność i wsparcie: Posłowi do PE - Bogdan Rzońca oraz Piotr Babinetz - poseł na Sejm RP, Dyrektorowi Gabinetu Ministra Kultury - Grzegorz Nieradka, Wicemarszałkowi Województwa Podkarpackiego - Piotr Pilch i Radnej - Dorota Łukaszyk, Staroście Bieszczadzkiemu - Marek Andruch/ Powiat bieszczadzki i Przewodniczącemu - Marek Bajda, Staroście Sanockiemu - Stanisław Chęć wraz z radnymi Jerzy Zuba, Krystyna Galik-Harhaj, Igor Wójciak i Marek Szpara, Wójtowi Gminy Komańcza - Roman Bzdyk oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Zagórzu - Czesław Łuc wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Zagórzu.

- napisał Ernest Nowak, burmistrz Miasta i Gminy Zagórz.

Ta wspólna inicjatywa Gminy Zagórz oraz Towarzystwa Lwa z siedzibą we Lwowie uzyskała wsparcie finansowe ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, opiewające na łączną wartość 66 659,29 EUR z czego dofinansowanie na poziomie 90% kosztów kwalifikowalnych zamknęło się kwotą 59 993,36 EUR.

Dzięki pozyskaniu unijnych funduszy w dniach 24 – 26. czerwca br. na klasztornym wzgórzu w Zagórzu została zorganizowana inscenizacja historyczna poświęcona głównie konfederacji barskiej. Tematyka i miejsce wydarzenia nie były przypadkowe, gdyż to właśnie zagórski Marymont jest miejscem ostatniej bitwy konfederacji barskiej, stoczonej z carskimi oddziałami 29 listopada 1772 r. Ten dramatyczny epizod historii zagórskiego Karmelu został zainscenizowany w drugi dzień wydarzenia tj. w sobotę 25.06 o godz. 18.00.

Aby upamiętnić lokalne wątki konfederacji barskiej – pierwszego, polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego staraniem władz samorządowych Gminy Zagórz w 2018 r. powstał pomnik Nieznanego Konfederata barskiego a w 2021 r. w zaadaptowanych odpowiednio wnętrzach dawnego, klasztornego foresterium urządzono multimedialne Centrum Kultury Foresterium. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy