Reklama

REGION: Nadanie imienia Placówce Straży Granicznej w Korczowej

Opublikowano:
Autor:

REGION: Nadanie imienia Placówce Straży Granicznej w Korczowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Placówka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Korczowej otrzymała imię mjr. Władysława Raginisa - legendarnego obrońcy Wizny.

7 grudnia 2018 r. na przejściu granicznym w Korczowej odbyła się uroczystość z okazji nadania Placówce SG imienia mjr. Władysława Raginisa. Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej w asyście pocztu sztandarowego oraz kompani honorowej Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Uroczystość zaszczycili swoja obecnością: Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko. Obecni byli również przedstawiciele współpracujących służb mundurowych, samorządowcy, byli komendanci Placówki SG w Korczowej, duchowieństwo oraz inni zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Korczowej.

Następnie, wszyscy uczestnicy zebrali się  przed tablicą pamiątkową znajdującą się przed wejściem do Placówki SG w Korczowej.

Podczas okolicznościowych przemówień Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Robert Rogoz odczytał list od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego:

- Placówka Straży Granicznej w Korczowej, wybierając patrona zasłużonego w walce o wolność i niepodległość Polski, potwierdza szacunek dla historii i umiłowania Ojczyzny. (…) Odsłonięta dziś pamiątkowa tablica, dedykowana pamięci mjr. Raginisa będzie przypominała wszystkim funkcjonariuszom o bliskim związku Waszej odpowiedzialnej służby z poświęceniem bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Z dumą strzeżcie bezpieczeństwa polskiej granicy i kontynuujcie najpiękniejsze niepodległościowe tradycje.

Następnie głos zabrała Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, która podkreśliła niezwykłe bohaterstwo garstki polskich żołnierzy pod przywództwem kpt. Władysława Raginisa w walkach o odcinek "Wizna" nad Narwią. Punkt oporu w okolicach Wizny jest określany mianem "polskich Termopil".

Kolejno głos zabrali: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego - Piotr Pilch, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie - Dariusz Iwaneczko oraz gospodarz uroczystości, obecny Komendant Placówki SG w Korczowej ppłk SG Bogusław Czternastek.

W dalszej części uroczystości, został odczytany akt nadania imienia Placówce SG w Korczowej, a następnie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą patrona.

Nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów.

***

Mjr Władysław Raginis – symbol żołnierskiego honoru

Dowódca odcinka umocnionego Wizna. We wrześniu 1939, dowodząc 720 żołnierzami, stawił opór 42 tysiącom Niemców. Obrona Wizny określona została mianem „polskich Termopil”

Bohater spod Wizny urodził się 27 czerwca 1908 roku w Dyneburgu (są to tereny obecnie należące do Łotwy). Wychowywał się w patriotycznej rodzinie. Naukę podjął w Wilnie. W 1927 roku ukończył tamtejsze gimnazjum i zdał maturę.

Władysław Raginis od młodości interesował się wojskowością i właśnie służbie wojskowej poświęcił swą karierę. W 1927 roku wstąpił od Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowii Mazowieckiej. W tej szkole, mieszczącej się w dawnych rosyjskich koszarach, przyszły bohater spod Wizny zbierał pierwsze wojskowe szlify i uczył się podstaw taktyki, do której - jak pokazało życie - miał duży talent.

W latach trzydziestych pełnił służbę w 76. pułku piechoty w Grodnie, na stanowisku dowódcy plutonu. Następnie został dowódcą kompanii ciężkich karabinów maszynowych. W roku 1934 dostał awans na stanowisko porucznika, co w dużym stopniu było wyróżnieniem jego ponadprzeciętnych zdolności dowódczych i talentu taktycznego.

Awans do stopnia porucznika zaowocował objęciem stanowiska instruktora w Szkole Podchorążych. W ciągu kilku lat pracy dydaktycznej Władysław Raginis otrzymał wiele nagród, wyróżnień i pochwał.

W 1939 roku włączono go w przydział do Korpusu Ochrony Pogranicza – ze skierowaniem do oddziału ciężkich karabinów maszynowych w obozie warownym „Sarny”. Na dalekich rubieżach Polesia, przy najdalej na wschód wysuniętym fragmencie przedwojennej granicy polsko-sowieckiej, Władysław Raginis został podkomendnym ppłk. Nikodema Sulika. Tym samym trafił do jednego z ważniejszych oddziałów Korpusu Ochrony Pogranicza w II RP.

Awans Raginisa do stopnia kapitana zbiegł się z przygotowaniami do obrony Polski w 1939 roku.

24 lipca dowodzona przez niego kompania otrzymała rozkaz przygotowania się do udziału w obronie północnej Polski. W ostatnich dniach sierpnia padł rozkaz obsadzenia umocnień i schronów bojowych na odcinku obronnym Wizna – Osowiec. 2 września okazało się, że cały odcinek umocniony Wizna, będzie obsadzony jedynie przez żołnierzy kpt. Raginisa, praktycznie pozbawionych uzbrojenia przeciwpancernego i moździerzy.

Kpt. Władysław Raginis, oficer II Rzeczypospolitej, symbol bohaterstwa, bezgranicznej wierności i oddania Ojczyźnie, przysiągł, że do końca będzie bronił powierzonych mu pozycji i danego słowa dotrzymał. Zginął 10 września 1939 r. rozrywając się granatem w schronie dowodzenia na Górze Strękowej k. Wizny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE