Reklama

Reklama

RDOŚ Rzeszów odmawia powołania rezerwatów przyrody

Opublikowano: 2 czerwca 2021 04:30
Autor: | Zdjęcie: Dzikie Karpaty

RDOŚ Rzeszów odmawia powołania rezerwatów przyrody - Zdjęcie główne

foto Dzikie Karpaty

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie zebrało się kilkadziesiąt osób powołania rezerwatów przyrody w Puszczy Karpackiej. Projekty rezerwatów od lat leżą w szufladach urzędu, a tymczasem trwa wycinka, której coraz mocniej sprzeciwia się strona społeczna.

1 czerwca o godzinie 13.30 rozpoczęła się konferencja prasowa pod siedzibą RDOŚ, z udziałem posłanek Lewicy Razem, Darii Gosek-Popiołek i Anity Sowińskiej oraz przedstawicielami Inicjatywy Dzikie Karpaty, Kolektywu Wilczyce, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

CZYTAJ TAKŻE:

SANOK: Kiedyś dojdzie tu do tragedii.
"Rajdy" młodocianych w drodze do szkoły [ZDJĘCIA]

 

Okazją do przypomnienia RDOŚ o odpowiedzialności tej instytucji za ochronę naszego środowiska był dzień dziecka. Mimo nasilającego się kryzysu klimatyczno-ekologicznego, ostatni rezerwat leśny w regionie powstał ...17 lat temu. Tymczasem wycinki prowadzone przez Lasy Państwowe w starodrzewiach puszczańskich stają się coraz intensywniejsze.

 

Michał Grzywa, z MSK w Łańcucie pytał: Co zamierzacie pozostawić przyszłym pokoleniom? Czy będzie to stary, tętniący życiem, dziki karpacki las? Czy może leśna monokultura, która będzie jedynie fabryką desek? RDOŚ ma szansę zadziałać teraz i podjąć kroki w celu ochrony tych cennych terenów. W Polsce od 20 lat nie powstał żaden nowy park narodowy. Pora to zmienić - pora powołać Turnicki Park Narodowy. Z okazji dnia dziecka proszę o jeden prezent. Powołajcie postulowane przez nas rezerwaty. Powołajcie Turnicki Park Narodowy.

 

Na pikiecie towarzyszącej konferencji zebrało się kilkadziesiąt osób domagających się podjęcia przez RDOŚ decyzji ws. rezerwatów przyrody na Pogórzu Przemyskim (projektowany Turnicki Park Narodowy) oraz w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To w tych miejscach - na terenie projektowanych rezerwatów Reliktowa Puszcza Karpacka i Przełom Wołosatego - od kilku miesięcy trwają społeczne blokady wycinek.To wyraz niezgody na eksploatacyjną politykę Lasów Państwowych oraz bezczynność RDOŚ.

 

Do protestujących wyszedł dyrektor RDOŚ, Wojciech Wdowik. Nie był jednak w stanie zadeklarować kiedy leżące w jego urzędzie dokumentacje rezerwatów mogą zostać podpisane. Bezczynność publicznej instytucji powołanej do ochrony środowiska oznacza, że leśne protesty mające na celu zachowanie najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej będą kontynuowane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Farmer

  Kto za tym stoi ?ekologia biznes dla protestujących

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  jatowiem1

  I bardzo dobrze że odmawia.Ci lewacy chcieliby żeby cała Polska stała się rezerwatem

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   marcy

   Brawo Panie Dyrektorze. Tak trzymać. Pogonić to lewactwo do pracy