Reklama

Ramię w ramię wobec kryzysu

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedną ze zmian wprowadzonych wraz z nową ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. jest powierzenie WOT niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Realizacja dotychczas powierzanych przez wojewodę zadań w tym zakresie pokazała, że żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT są „zawsze gotowi i zawsze blisko”, by stawać ramię w ramię wobec kryzysu z mieszkańcami naszego regionu.

Podkarpaccy Terytorialsi od 5 lat istnienia 3. Podkarpackiej Brygady OT brali udział w licznych akcjach o charakterze przeciwkryzysowym: pandemia, powodzie, poszukiwania zaginionych osób, kryzys na granicy polsko-białoruskiej, czy wsparcie podmiotów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Pomoc w sytuacjach kryzysowych lub klęsk żywiołowych w stałych rejonach odpowiedzialności 3. Brygady Obrony Terytorialnej na Podkarpaciu to jeden z celów i część misji naszej formacji, która jest stawiana na pierwszym miejscu. Lokalni Terytorialsi udowodnili wielokrotnie swoją godną naśladowania postawą i chęcią niesienia pomocy w trudnym czasie kryzysu, że są gotowi do obrony i wsparcia lokalnych społeczności. 

 

Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny wprowadza zmiany w funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej przejął odpowiedzialność za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków”. Do zakresu odpowiedzialności w opisanych działaniach należy również między innymi udział w akcjach poszukiwawczych, ratunkowych, a także z zakresu zarządzania kryzysowego. 

 

Dowódca WOT został tym samym Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT zastąpił w opisywanym zakresie dotychczasowego szefa WSzW. Zapisy nowej ustawy nadają bowiem kompetencje koordynatorów na szczeblu wojewódzkim dowódcom brygad OT. W tym zakresie płk Michał Małyska zapewnia, że będzie ściśle współpracował z wojewodą podkarpackim panią Ewą Leniart.

 

- Jako dowódca brygady mogę zapewnić, że będziemy ściśle współpracować z Wojewodą Podkarpackim, by zapewnić mieszkańcom naszego regionu należyte wsparcie w czasie każdego kryzysu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć.

– mówi płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy