Reklama

Rak jajnika wciąż niebezpieczny dla kobiet

Opublikowano: ndz, 8 maj 2022 20:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem umieralności na raka jajnika w Europie. Każdego dnia z jego powodu umiera w Polsce 7 kobiet, w ciągu roku ponad 2,7 tysiąca. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika – obchodzony 8 maja – to znakomita okazja, aby zwrócić uwagę na ten groźny nowotwór, jakim jest rak jajnika.

Dzięki licznym akcjom edukacyjnym coraz głośniej mówi się w Polsce o trudnościach związanych 

z wykryciem raka jajnika, mutacjach genetycznych, które mają wpływ na rozwój raka a także 

o nowoczesnych metodach leczenia. Statystyki są jednakże nadal zatrważające – z powodu raka jajnika każdego roku umiera w Polsce bardzo wiele kobiet.

Rak jajnika nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”. Rozwija się skrycie, nie dając 

we wczesnych stadiach rozwoju charakterystycznych objawów. Nowotwór daje o sobie znać, gdy zaczyna się rozwijać i atakować okoliczne narządy. Wówczas kobiety mogą odczuwać dolegliwości, takie jak częste wzdęcia, pełność w śródbrzuszu lub nadbrzuszu, zwiększający się obwód brzucha mimo braku zmiany diety. Kobiety odczuwając takie dolegliwości zgłaszają się często do gastrologa, a nie do ginekologa. Zdarza się również, że nie zwracają na objawy szczególnej uwagi, przypisując je np. specyfice okresu menopauzy.

 

Nie istnieją testy przesiewowe w kierunku raka jajnika, czy też inne profilaktyczne badania, które pozwoliłyby wcześnie wykryć raka jajnika. W badaniu ginekologicznym i w trakcie USG dopochwowego lekarz może stwierdzić jedynie niepokojące zmiany na jajnikach.

– Zawsze dbałam o swoje zdrowie, regularnie poddawałam się badaniom profilaktycznym. W trakcie jednego z nich wykryto u mnie niewielkie zmiany na jajniku. Zlecono mi dodatkowe badanie krwi, które wykazało, że markery nowotworowe są w normie. Udałam się więc do szpitala na wycięcie guza, dopiero badanie histopatologiczne wykazało, że mam nowotwór jajnika. Miałam 24 lata.

– mówi Anna Nowakowska, Założycielka  Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi „Sanitas”. 

Szansą na odpowiednio wczesne zdiagnozowanie nowotworu jajnika są regularne badania. –  Dbałość o własne zdrowie, w rezultacie okazało się dbałością o moje życie.

– dodaje Anna Nowakowska.

 

– To ważne, aby mieć zaufanie do swojego lekarza.

– mówi dr n. med. Agnieszka Gąsowska-Bodnar z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego.

– Podzielenie się swoimi obawami, niepokojącymi objawami, mogą być motywem do skierowania pacjentki na dodatkowe badania, które w rezultacie pomogą postawić odpowiednią diagnozę.

Współczesna medycyna stale dąży do jak najlepszego poznania mechanizmów powstawania i rozwoju nowotworów. Dzięki temu także w raku jajnika możemy coraz skuteczniej dobierać strategie leczenia i pomagać chorym kobietom. Od kilku lat oprócz metod chirurgicznych i standardowej chemioterapii, w leczeniu raka jajnika mamy możliwość zastosowania terapii ukierunkowanych molekularnie. 

W przypadku terapii antyangiogennej normalizacja systemu naczyń krwionośnych oplatających guz ułatwia penetrację cytostatyków do środowiska nowotworu, wspomagając proces leczenia. Zatem nawet w zaawansowanej chorobie mamy dziś narzędzia, które możemy zaproponować naszym pacjentkom.

Stale także pojawiają się nowe leki, które dają nadzieję, że leczenie raka jajnika także w Polsce będzie coraz bardziej efektywne.

– wyjaśnia dr hab. n. med. Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy