Reklama

Radni powiatu sanockiego apelują do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie kolei

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Sanok

Radni powiatu sanockiego apelują do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie kolei - Zdjęcie główne

foto Powiat Sanok

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Powiatu Sanockiego wystosowała apel do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie nadania statusu znaczenia obronnego liniom kolejowym na granicy nr 108 na odcinku Jasło – Sanok - Krościenko (Granica Państwa) i nr 107 na odcinku Zagórz - Łupków (Granica Państwa).

Radni podzielają stanowisko Komisji Transportu, Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Sanockiego z dnia 24 stycznia 2023 r. w kwestii strategicznego dla bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarczego znaczenia linii kolejowej nr 108, potwierdzonego m.in. koniecznością uruchomienia w marcu 2022 roku pociągów dla uchodźców.

Inwestycje kolejowe zrealizowane w ostatnim czasie przez stronę ukraińską, m.in. w rejonie bieszczadzkiego pogranicza wymagają podjęcia pilnych i symetrycznych działań ze strony Polski otwierających m.in. perspektywę reaktywacji najkrótszego połączenia kolejowego Bieszczad i Przemyśla (przez teren Ukrainy) oraz możliwość wykorzystywania całej linii kolejowej nr 108 także do transportu kolejowego na zachód oraz południe Europy linią kolejową nr 107 zasługującą również na analogiczny status i rewitalizację, jak szlak kolejowy nr 108. Potencjalne konsekwencje dalszej eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę czynią oba zadania strategicznymi zarówno dla bezpieczeństwa Polski, efektywności wspierania Ukrainy oraz dynamiki integracji europejskiej

- czytamy w apelu Rady Powiatu Sanockiego.

Linia kolejowa o znaczeniu obronnym

Linia kolejowa, o znaczeniu państwowym to taka linia, której utrzymanie i eksploatację uzasadniają względy obronności państwa, w tym potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych w czasie podwyższenia gotowości obronnej państwa i w czasie wojny, planowaną do objęcia osłoną techniczną. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy