Reklama

Radni Gminy Sanok przeciwko zakupowi wozu strażackiego. OSP Strachocina wydało oświadczenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: OSP Strachocina

Radni Gminy Sanok przeciwko zakupowi wozu strażackiego. OSP Strachocina wydało oświadczenie - Zdjęcie główne

foto OSP Strachocina

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Druhowie z OSP Strachocina (powiat sanocki) początkiem roku 2022, dostali z MSWiA zapewnienie o dofinansowaniu zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla ich jednostki. Niestety zakup jest niemożliwy, ponieważ radni gminy Sanok wstrzymują przekazanie funduszy na ten cel.

Oficjalne stanowisko OSP Strachocina, dotyczące decyzji Rady Gminy Sanok o braku dofinansowania na zakup nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego


Rok 2022 przywitał nas bardzo miłą informacją. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Na liście znalazła się Nasza jednostka OSP KSRG Strachocina.

Wielka radość, wielkie nadzieje, że wysłużonego STARA 266 zamienimy na nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd ma już swoje lata i mierzy się z bardzo wieloma usterkami. Ciągłe naprawy powodują częste wyłączenia z podziału bojowego. Co idzie za tym? Nie możemy zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom naszej miejscowości, gminy, powiatu, województwa, a także zlokalizowanego w naszej miejscowości Podziemnego Magazynu Gazu Ziemnego.

Aby sfinalizować zakup nowego samochodu, dofinansowanie MSWiA nie jest wystarczalne, więc oczywistą sprawą było zwrócenie się do Gminy Sanok o dofinansowanie brakującej kwoty.

I tutaj rozpoczęły się problemy. Nie sposób tego opisać, z czym musimy się mierzyć. Mierzyć w imię rozwoju RATOWNICZO-GAŚNICZEGO i bezpieczeństwa w naszym regionie.

Do dzisiaj, czyli po upływie prawie pięciu miesięcy od rozpoczęcia procedury zakupu samochodu odbyły się dwie sesje rady gminy, na których pod głosowanie poddany był wniosek dofinansowania naszej jednostki kwotą 600 tys. zł.

W dniu 3 marca 2022 r. wynikiem głosowania 7 głosów za i 7 przeciw oraz 1 wstrzymującym się wniosek upada.

„SZOK, ROZPACZ, NIEDOWIERZANIE” DECYZJA RADY GMINY: SĄ NA NIE! TAK TO JEST PRAWDA! RADA GMINY ZAGŁOSOWAŁA PRZECIWKO BEZPIECZEŃSTWU NAS STRAŻAKÓW, BEZPIECZEŃSTWU MIESZKAŃCÓW STRACHOCINY, GMINY SANOK, POWIATU SANOCKIEGO I NIE TYLKO!

Po negatywnej decyzji rozpoczynamy wiele spotkań ciężkich rozmów, aby zmienić decyzje radnych nie przychylnych naszemu wnioskowi i nadchodzi dzień 20 maja 2022 r., czyli kolejna sesja rady gminy, na której będzie podejmowana decyzja. Mamy nadzieję, że tym razem będzie dobrze i radni udzielą pomocy naszej jednostce, niestety historia zatacza koło i identycznym wynikiem 7 głosów za, 7 przeciw i 1 wstrzymujący się, rada gminy odrzuca wniosek.

Czemu tak się stało? Nie umiemy sobie na to pytanie odpowiedzieć. Część Radnych gminy Sanok stała się dla NAS niewiarygodnym partnerem. Myślimy, że nie tylko dla nas, ale patrząc w przyszłość również dla przyznających dotacje RZĄDOWE. WPROST ODRZUCILI PIENIĄDZE RZĄDOWE, które miały pomóc rozwojowi naszego regionu.

 Pożarnictwo na terenie gminy Sanok powinno być na najwyższym poziomie a niestety rzeczywistość jest inna. Sprzęt, który posiadają jednostki z terenu gminy w tym i nasza jednostka na wyposażeniu (GBA Star 266) jest z ubiegłego wieku i jego stan techniczny oraz gotowość bojowa jest bardzo słaba. Świadczą o tym liczne awarie oraz naprawy. W ubiegłym roku nasz samochód był wyłączony z podziału bojowego przez blisko pół roku.

     Na terenie naszej miejscowości Strachocina, znajduje się podziemny magazyn gazu (PMG STRACHOCINA) oraz nowe instalacje do przesyłu gazu firmy Gaz-System obiekty o podwyższonym ryzyku. W ubiegłym roku opublikowaliśmy tekst Dawida Iwańca "Z toporem na ogień. Dlaczego pożar w Czechowicach-Dziedzicach był tak katastrofalny w skutkach?" - to studium przypadku, gdzie w jednostkach OSP przyległych do rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach nie było zaplecza odpowiednich pojazdów, które w pierwszym rzucie mogłyby zniwelować katastrofalne skutki pożaru. Lata pracy, chodzenia od drzwi do drzwi, pstryknięciem palców jest zmarnowana. Zazdrość niektórych radnych? Niegospodarność? Zewnętrzne wpływy? Polityka? CZY TO STOI ZA BRAKIEM POZYTYWNEJ DECYZJI, DECYZJI ZWIEKSZENIA BEZPIECZEŃSTWA W NASZYM REGIONE?  

 

WIERZYMY, ŻE BRAĆ STRAŻACKA POPRZE NASZE STARANIA O POZYSKANIE SAMOCHODU. ŻE POPRĄ NAS NASI PRZYJACIELE, SYMPATYCY, OSOBY KTÓRE W NAS WIERZĄ! NIE DĄŻYMY DO ROZWOJU JEDNOSTKI OSP KSRG STRACHOCINA ABY REALIZOWAĆ WŁASNE CELE I AMBICJE. DĄŻYMY DO ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA WSZYSTKIM KTÓRZY TEGO POTRZEBUJĄ! CHCEMY, ABY MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA W PRZYSZŁOŚCI PRACOWAŁA NA NOWOCZESNYM BEZPIECZNYM SPRZĘCIE!

Miejmy nadzieję, że Samorządowcy w imię bezpieczeństwa mieszkańców Gminy i powiatu Sanockiego, będą w stanie się porozumieć ponad podziałami i podjąć odpowiednie decyzje.

KOŃCZĄC INFORMUJEMY, ŻE BĘDZIEMY SIĘ STARALI ZREALIZOWAĆ ZAKUP CIĘŻKIEGO SAMOCHODU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO. ODWIEDZIMY I ZAPUKAMY W JESZCZE WIĘKSZĄ ILOŚĆ DRZWI, NIE ODRZUCIMY RĘKI, KTÓRĄ WYCIĄGNĘŁO DO NAS MSWiA.

 

NIESIENIE POMOCY, BEZPIECZEŃSTWO, ROZWÓJ, BRATERSTWO TYM CECHUJE SIĘ OSP KSRG STRACHOCINA!

 

BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA POŻYTEK.

 

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Strachocinie serdecznie dziękuje Państwu Radnym, którzy od początku popierali naszą inicjatywę; wspierali nas i oddali swój głos na tak; dzięki Wam wiara w pozytywny koniec sprawy jeszcze nie zginęła.

 

Wojtas Tadeusz

Biega Zdzisław

Bodziak Janina

Burka Tadeusz

Cecuła Rafał

Kaczmarska Bogusława

Pastuszak Agnieszka

 

Zaś Panowie radni przeciwni pomocy, pozostaje nam tylko wyrazić wielkie niedowierzanie i smutek z powodu podejmowanych przez Was decyzji.

 

Głosy przeciwko:

Dereń Stanisław

Dzierżawski Jan

Niemczyk Daniel

Oryszczak Wiesław

Skoczułek Krzysztof

Stabryła Daniel

Zapotoczny Roman

 

Głos wstrzymujący się:

Kaczmarski Tadeusz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy