Reklama

Radni: burmistrz Zagórza wykonał zadanie

Opublikowano:
Autor:

Radni: burmistrz Zagórza wykonał zadanie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zagórscy radni nie mieli większych zastrzeżeń co do wykonania zeszłorocznego budżetu przez burmistrza. Wszyscy głosowali za przyjęciem dla niego absolutorium. Przy okazji wprowadzono zmianę do tegorocznego budżetu, by móc zrealizować prace nas skwerem miejskim.

Na początku pojawiło się zastrzeżenie co do porządku obrad.

– Mam pytanie do pana przewodniczącego – zgłosił Rafał Kielar. – Chciałem się spytać, dlaczego pan tak uparcie nie przestrzega paragrafu 20 statutu gminy związanego ze zwoływaniem sesji.

Radny miał na myśli pominięcie w porządku obrad punktu dotyczącego wolnych wniosków i zapytań.

– Według mnie sesja została zwołana zgodnie ze statutem – odparł Jan Różycki. – To sesja zwyczajna, ale absolutoryjna. Od lat jest praktykowane, że na tej sesji nie wprowadzamy żadnych innych punktów, tylko o udzielenie absolutorium. Wyjątkiem jest mała zmiana w budżecie.– Tak przyszłościowo prosiłbym, żeby w takim układzie wprowadzić zmiany do statutu, które będą na to pozwalać – zakończył radny.

Nie najłatwiejszy budżet

Ernest Nowak, burmistrz miasta i gminy Zagórz, określił ubiegłoroczny budżet jako nie należący do najłatwiejszych.

– Bardzo istotne jest to, że przy dużym zaangażowaniu na wydatkach majątkowych spadło nasze zadłużenie o ponad 3 mln złotych, łącznie z umorzeniami – zwrócił uwagę.

Włodarz do najważniejszych realizowanych inwestycji w ubiegłym roku zaliczył prace związane z poprawą jakości dróg. Na to przeznaczono 3,7 mln zł. Prace objęły głównie Zagórz. Po raz pierwszy od dłuższego czasu udało się zrealizować inwestycje związane z lokalami mieszkalnymi. Za około pół miliona złotych wykonano pięć lokali. Gmina wprowadziła w życie projekty związane z modernizacją energetyczną (2 mln zł). W ich ramach remontowano urząd miasta, szkołę podstawową przy ulicy Piłsudskiego, świetlicę przy ulicy Batorego (Wielopole).

Kolejną ważną inwestycją była przebudowa hali sportowej wraz z zakupem pomocy dydaktycznych do szkół (około 2 mln zł). Prace nad tym zadaniem opóźniły się, przez co wykonawca zapłacił karę. Zakończono je w tym roku.

– Wszystkie te zadania były realizowane w połączeniu z pieniędzmi pozyskanymi z Regionalnego Programu Operacyjnego bądź z budżetu państwa – podkreślił burmistrz. – Dzięki temu możliwy był tak szeroki zakres działań. Ponadto zrealizowano wiele zadań mniejszych w ramach funduszu sołeckiego czy też funduszy przeznaczanych bezpośrednio do dyspozycji sołectw i osiedli.
 

Nie wszystko się udało

Nie udało się zrealizować prac na ruinach klasztoru Karmelitów Bosych. Gmina zwróciła dotacje do Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Z umowy nie wywiązywał się wykonawca. Sprawa trafiła do sądu, jest w trakcie procedowania.

– Należy zauważyć, że częściowo nie wykonano dochodów budżetu – dodał Nowak. – Głównie są to pieniądze z RPO, które nie wpłynęły w grudniu ubiegłego roku. Dostaniemy je w roku bieżącym. Mamy problem z wykonaniem dochodów majątkowych. Od kilku lat próbujemy znaleźć nabywcę na tzw. ośrodek zdrowia w Zagórzu. Do tej pory nie udało się nam pozyskać klienta, pomimo różnych sygnałów o zainteresowaniu tą działką i budynkiem. Cieszy dobry wskaźnik inwestycyjny w naszym budżecie.

Sprawozdanie finansowe gminy Zagórz za 2017 rok oraz cały artykuł znajdziecie w Korso Gazeta Sanocka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE