Reklama

Puste słowa

Opublikowano:
Autor:

Puste słowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Smutno rozpoczął się nowy rok dla mieszkańców Dąbrówki. Po kilku miesiącach powraca pomysł likwidacji szkoły podstawowej w tej dzielnicy. Zapewnienia burmistrza, że placówka będzie działać jak dotychczas, okazały się pustymi słowami.

Na początku ubiegłego roku mieszkańcy Dąbrówki, nauczyciele i rodzice uczniów obronili szkołę przed likwidacją. Jednak kilka dni temu okazało się, że było to tylko „odroczenie” wyroku. Jeśli rada miasta opowie się na najbliższej sesji za takim rozwiązaniem, a Podkarpacki Kurator Oświaty wyda pozytywną opinię, 1 września 2017 roku rozpocznie się procedura wygaszania placówki. Tym samym we wrześniu 2019 roku Szkoła Podstawowa nr 7 przy ulicy Piastowskiej, placówka z ponad 60-letnią tradycją, przestanie istnieć.

Bezwzględna demografia Ponowny pomysł zamknięcia SP nr 7 pojawił się jako wniosek pilności na ostatnim posiedzeniu dwóch komisji: Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Finansowo-Gospodarczej.

Sytuację przedstawiła Irena Penar, naczelnik wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej w Urzędzie Miasta Sanoka. Wyjaśniła, że likwidacja postępowałaby stopniowo, podobnie jak wygaszanie gimnazjów. Wszystko po to, aby umożliwić dokończenie edukacji przez uczniów klas I i II. Po zamknięciu placówki uczniowie z obwodu SP nr 7 będą mieli zapewnioną edukację w SP nr 2 lub innej, dowolnej na terenie miasta. Ulice z obwodu SP nr 7 poszerzyłyby obwód SP nr 2. Naczelnik Penar zapewniła również, że stopniowe odejścia nauczycieli i pracowników obsługi, dawałyby możliwość przejścia na emeryturę, inne świadczenia lub kontynuowania pracy w innych placówkach.

- Prognozy na kolejne lata wskazują, że uczniów z roku na rok będzie coraz mniej – mówiła naczelnik Penar. - Od kilku lat niektórzy rodzice posyłają swoje dzieci do Szkoły Podstawowej nr 2. Niewielka liczba uczniów i idąca za tym konieczność utrzymywania całego budynku oraz związanej z nim infrastruktury to środki finansowe, które można byłoby przeznaczyć na dowartościowanie warunków nauczania w pozostałych placówkach. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcom i rodzicom z Dąbrówki trudno pogodzić się z tą propozycją, ale demografia jest nieubłagana. Proszę o obiektywne spojrzenie na ten problem. Wierzę, że wspólna dyskusja pozwoli dojść do konsensusu, żeby moglibyśmy funkcjonować jako miasto rozwijające się i zapewniające lepsze warunki nauczania.

Szkoła Podstawowa nr 7 jest jedną z najmniejszych szkół. Uczęszczają do niej uczniowie z innych obwodów oraz miejscowości ościennych. Są to dzieci nie tylko zdrowe, ale również z pewnymi niepełnosprawnościami. W tym roku szkolnym do pierwszej klasy uczęszcza dziewięciu uczniów, do drugiej - również dziewięciu i do trzeciej - dwunastu.

Więcej w 7 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE