Reklama

Przybywa 100-latków na Podkarpaciu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 117 świadczeń honorowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Przybywa 100-latków na Podkarpaciu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 117 świadczeń honorowych - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 117 osób na Podkarpaciu pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 117 świadczeń honorowych (Oddział ZUS w Jaśle – 33, Oddział w Rzeszowie  -84. Jeszcze w 2019 (maj) podkarpacki ZUS wypłacał to świadczenie 83 osobom a w sierpniu 2020 – 95.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty. Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia

–  informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Sto lat to piękny wiek. Swoje setne urodziny obchodziła niedawno Józefa Mazur, sanoczanka, mieszkanka Dąbrówki. Pani Józefa świętowała w gronie najbliższej rodziny i bliskich, którzy wnoszą uśmiech w jej życie. Sto lat – licząc wstecz – to doświadczenie wojny, a następnie wielu wyzwań, którym trzeba było sprostać, wychowując dzieci i wspierając wnuki. Jubileusz 100 urodzin jest dowodem na hart ducha oraz siłę charakteru, jest też swoistą nagrodą za własną dbałość o zdrowie, co znamionuje ludzi roztropnych i zdyscyplinowanych. Pani Józefa w młodości angażowała się w różne inicjatywy społeczne, jej pasją był teatr. Bliscy twierdzą, że  zainteresowania teatralne babci Józefy przeszły na wnuczkę Elżbietę Mazur, dziś dziennikarkę Radio Złote Przeboje, która ma za sobą udane występy w sanockiej teatralnej grupie „Zgrzyt”. 

 

Prawie 5 tys. zł co miesiąc


Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2022 r.,  świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej – albowiem nie jest ono waloryzowane – dodaje rzecznik.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy