Reklama

Przez Jawornik, Zawoje i Riczki - kolejna niedziela z przewodnikiem PTTK za nami

Opublikowano:
Autor:

Przez Jawornik, Zawoje i Riczki - kolejna niedziela z przewodnikiem PTTK za nami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dolina górnego Wisłoka to jedno z bardziej malowniczych miejsc w Beskidzie Niskim. Dla większości turystów to miejsce dzikie i niedostępne, w którym liczne doliny opowiadają o przeszłości i jej dawnych mieszkańcach – Łemkach.

Ci, którzy wybrali się na wycieczkę w ramach cyklu "W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK", mogli poznać zupełnie inne oblicze nieistniejącej Łemkowskiej wsi Zawoje. 

Pierwszy etap trasy prowadził znakowanym szlakiem kurierów beskidzkich "JAGA-KORA" z Wisłoczka na Jawornik (761m n.p.m.). Dalsza trasa wędrówki biegła leśnymi drogami poprzez górę Putyska (647 m n.p.m.) do opuszczonej przez ludzi w 1946 r. wsi Zawoje, kiedy to mieszkańców wysiedlono na Ukrainę. Uczestnicy zobaczyli tam pozostałości po wiejskiej zabudowie, która zachowała się najlepiej spośród wszystkich nieistniejących wsi ziemi sanockiej. Obecnie świadectwem dawnego życia są piwnice, źródełka, studnie, wiejskie drogi, cerkwisko wraz z cmentarzem. To wszystko istnieje do dziś w trudno dostępnym, zalesionym  terenie.

Podczas wędrówki zobaczyliśmy malownicze krajobrazy Pasma Bukowicy, Wzgórza Rymanowskie należące do Beskidu Niskiego oraz przełom Wisłoka.

Rajd, pomimo padającego deszczu, ukoronowaliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, podziwiając uroki przełomu Wisłoka w okolicy Puław, skąd udaliśmy się przez potok i las Riczki do Tarnawki, celu naszej wędrówki. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE