Reklama

Przepiękny klasztor w Komańczy wymaga pilnego remontu

Opublikowano:
Autor:

Przepiękny klasztor w Komańczy wymaga pilnego remontu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Izba Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego to główna atrakcja turystyczna w Komańczy. Mieści się ona na parterze w klasztorze Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Izba jest bezpłatnie dostępna dla zwiedzających, codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 9.00-17.00. Zainteresowanie izbą pamięci jest ogromne. Rocznie klasztor odwiedza około 50 tys. turystów.

To właśnie w Komańczy w klasztornym pokoju w latach 1955-1956 więziony był prymas tysiąclecia, ksiądz Stefan Wyszyński. Jego pobyt w klasztorze upamiętniają rzeczy, które po sobie pozostawił. Jest to biurko prymasa, lampa naftowa, kałamarz, bibularz, maszyna do pisania, klęcznik, naczynia liturgiczne oraz szaty, w których ks. Stefan Wyszyński odprawiał nabożeństwa. Zwiedzający klasztor mogą również obejrzeć kaplicę, w której modlił się prymas, przejść ścieżkami leśnymi, którymi codziennie spacerował kardynał oraz przeczytać fragmenty Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego powstałych w Komańczy, umieszczonych na kamieniach ułożonych wzdłuż drogi prowadzącej do klasztoru. Na uwagę zasługują również archiwalne zdjęcia przedstawiające pobyt kardynała w Komańczy.

Niestety, klasztor jest drewniany i umiejscowiony w lesie, przez co ciągle narażony na wilgoć. Obecnie niezbędny jest pilny remont elewacji zewnętrznej oraz przeciekającego dachu. Siostry Nazaretanki nie są w stanie same utrzymać budynku, dlatego każda pomoc finansowa jest na wagę złota.

 

Potrzeb jest naprawdę wiele. Osoby, które chcą wesprzeć remont klasztoru w Komańczy, mogą wpłacać pieniądze na poniższe konto:

69 1240 2340 1111 0000 3197 6961

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy z dopiskiem: ofiara na potrzeby klasztoru.

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Sanok

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE