Reklama

Kładka nad Wisłokiem w Besku zostanie przebudowana. Prace ruszą w przyszłym roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps/UG Besko

Kładka nad Wisłokiem w Besku zostanie przebudowana. Prace ruszą w przyszłym roku - Zdjęcie główne

Kładka łącząca ul. Nadbrzeżną z Nadwisłocze w Besku zostanie przebudowana. Po prawej stronie projekt koncepcyjny nowej kładki | foto Google Maps/UG Besko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kładka wisząca nad Wisłokiem, która łączy ulicę Nadwisłocze z Nadbrzeżną w Besku zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowa. Urząd Gminy zdecydował się na przebudowę ze względu na pogarszający się stan techniczny obiektu. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku.

Z kładki korzystają głównie dzieci i młodzież, które uczęszczają do Zespołu Szkół przy ul. Nadwisłocze w Besku. Została ona wybudowana ponad 50 lat temu.

- Pomimo przeprowadzonego w 2010 roku remontu jej stan techniczny pogarsza się z każdym rokiem, zagrażając bezpieczeństwu korzystających. Ponadto na dzisiejsze czasy 1 metr szerokości kładki nie zapewnia wygody i bezpieczeństwa poruszania się, w szczególności w połączeniu ruchu rowerowego i pieszego

– tłumaczy Mariusz Bałaban, wójt gminy Besko.

Stara kładka zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowa. Obiekt będzie miał konstrukcję stalową, opartą na betonowych przyczółkach. Pomost zostanie wykonany w technologii stalowo-drewnianej z wykorzystaniem specjalnie ryflowanych i impregnowanych desek. Długość całej kładki wyniesie ponad 48 metrów.

- Po przebudowie będzie miała ona szerokość użytkową 2 m, co zapewni wygodę korzystania zarówno pieszym, jak i rowerzystom

– dodaje wójt.

Inwestycja obejmie także przebudowę dojścia do kładki, regulację koryta rzeki i umocnienie jej brzegów, a także zabezpieczenie infrastruktury sieci teletechnicznych.

Prace projektowe i formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę mają potrwać do marca 2024 roku. Inwestycja będzie realizowana od marca do lipca 2024 roku. Na czas przebudowy kładka zostanie wyłączona z użytkowania. Utrudnienia nie powinny być jednak uciążliwe.

Inwestycję zrealizuje firma Remost z Dębicy, która wygrała przetarg, oferując ponad 1,8 mln zł. Środki na przebudowę kładki pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” Edycja 3. Dofinansowanie, jakie otrzymała gmina na realizację tego zadania, to 1,9 mln zł, natomiast wkład własny gminy to 2% kosztów przebudowy.

To jednak nie jest jedyna kładka, która w najbliższym czasie połączy dwa brzegi Wisłoka w Besku. W odległości 430 m od planowanej przebudowy, patrząc w dół rzeki, powstaje nowa przeprawa przez rzekę. Będzie to kładka pieszo-jezdna.

– Będzie miała wydzielone dla obu kierunków ruchu ciągi pieszo-rowerowe oraz umożliwi wahadłowy przejazd samochodów

– mówi wójt Mariusz Bałaban. Będzie można z niej korzystać w trakcie przebudowy kładki łączącej ul. Nadbrzeżną z Nadwisłocze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy