Przebarwienia, czyli ciemne, brązowe, ograniczone plamy na skórze powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty, komórki wytwarzające melaninę – barwnik skóry. Czasem skupiają się w jednym miejscu w zbyt dużej ilości, szczególnie pod wpływem promieni słonecznych. Najbardziej narażone na ultrafiolet są: twarz, dłonie, dekolt, przedramiona, ramiona. Innymi czynnikami wywołującymi zmiany pigmentacyjne są: zaburzenia hormonalne (ciąża, antykoncepcja hormonalna), stany zapalne przydatków, niektóre leki, np. antybiotyki, a także substancje fotouczulające obecne w perfumach i kosmetykach. Zmiany typu melasma dotyczą kobiet po 30. roku życia, są symetryczne i nasilają się w okresie letnim. W starszym wieku pojawiają się plamy soczewicowate, o kształcie ziarnka soczewicy, które z czasem zlewają się w większe plamy, a także plamy wątrobowe. W każdym wieku mogą powstać przebarwienia spowodowane stosowaniem niektórych ziół, np. dziurawca czy kremów zawierających retinol, przy ekspozycji na słońce, jeśli nie zastosujemy kremu z wysokim filtrem. Dobrze sprawdzają się również niektóre podkłady zawierające filtr ochronny. Przebarwienia powstają również w wyniku zmian trądzikowych oraz po intensywnych zabiegach złuszczających.
Jak pozbyć się przebarwień?
Na płytkie przebarwienia mogą zadziałać domowe sposoby, np. przecieranie skóry wacikiem nasączonym sokiem z cytryny czy maseczka z ogórka, który od dawna znany jest z właściwości wybielających. Pomocne są również kremy rozjaśniające, które blokują proces tyrozynazy (enzymu biorącego udział w produkcji melaniny). Jeśli jednak zmiany barwnikowe sięgają głębszej warstwy brodawkowej, wówczas musimy udać się po pomoc do kosmetyczki lub dermatologa.
Kosmetyczka zaproponuje zabiegi głębiej złuszczające, do których zaliczamy peelingi chemiczne; skuteczny jest tutaj kwas gliokolowy o większym stężeniu lub kwas trójchlorooctowy. Do innych zabiegów rozjaśniających zaliczamy też mikrodermabrazję, czyli złuszczanie mechaniczne przy pomocy kryształków diamentu czy korundu. Bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi laserowe. Działanie lasera polega na wchłanianiu światła przez melaninę i zamianie w energię cieplną.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, dermatologiem lub kosmetologiem. Pamiętajmy również o zdrowym rozsądku podczas opalania, jak również przy korzystaniu z solarium.