Reklama

Prokuratura Rejonowa w Sanoku wszczęła postępowanie sprawdzające ws. PBS

Opublikowano:
Autor:

Prokuratura Rejonowa w Sanoku wszczęła postępowanie sprawdzające ws. PBS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniu wczorajszym, 22 stycznia Prokuratura Rejonowa w Sanoku wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Prokuratura Rejonowa w Sanoku zleciła czynności sprawdzające, po przeprowadzeniu których podejmie decyzję co do wszczęcia śledztwa w sprawie PBS.
Czynności sprawdzające są pod kątem zaistnienia przestępstwa niegospodarności z art. 296 § 1 KK, mają one na celu uszczegółowienie faktu zaistnienia przestępstwa - określając potocznie. Nie jest to jeszcze wszczęcie śledztwa natomiast to postępowanie sprawdzające ma celu chociażby ustalenie ilości osób pokrzywdzonych, wstępnego oszacowania wielkości szkód. W tej sprawie podjęto różne działania przez różne organy m.in. Pani Wojewoda i Fundusz Gwarancyjny, więc to postępowanie sprawdzające, te czynności mają na celu uszczegółowienie tych wszystkich okoliczności, które i medialnie są też przedstawiane. Dopiero po przedstawieniu tych czynności sprawdzających prokurator podejmie decyzję co do wszczęcia śledztwa - wyjaśnia nam Beata Piotrowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie. 

Art. 296. KK

Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym

§ 1Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Postępowanie sprawdzające odbywa się w oparciu o art. 307 postępowania karnego dotyczące weryfikacji popełnienia czynu z art 296 KK. 
Prowadzącym te czynności sprawdzające jest Wydział Kryminalny KPP w Sanoku. To są jedyne informacje jakie możemy Państwu przekazać na tym etapie - relacjonuje dla nas Prokurator Rejonowy Izabela Jurkowska-Hanus


Art. 307. KPK

Postępowanie sprawdzające

§ 1. Jeżeli zachodzi potrzeba, można zażądać uzupełnienia w wyznaczonym terminie danych zawartych w zawiadomieniu o przestępstwie lub dokonać sprawdzenia faktów w tym zakresie. W tym wypadku postanowienie o wszczęciu śledztwa albo o odmowie wszczęcia należy wydać najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia.

§ 2. W postępowaniu sprawdzającym nie przeprowadza się dowodu z opinii biegłego ani czynności wymagających spisania protokołu, z wyjątkiem przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie lub wniosku o ściganie oraz czynności określonej w § 3.

§ 3. Uzupełnienie danych zawartych w zawiadomieniu o przestępstwie może nastąpić również przez przesłuchanie w charakterze świadka osoby zawiadamiającej.

§ 4. (uchylony)

§ 5. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio w wypadku podejmowania przez organy ścigania przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa sprawdzenia własnych informacji, nasuwających przypuszczenie, że popełniono przestępstwo.

Przypominamy: 

W dniu 15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. Ze względu na złą sytuację kapitałową PBS 17 stycznia 2020 r. Fundusz przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.

W sytuacji, w której znalazł się PBS, drugi największy bank spółdzielczy w Polsce, niezbędne okazało się rozpoczęcie przymusowej restrukturyzacji, żeby ten istotny dla regionu bank kontynuował swoją działalność. „Przeprowadzamy ten niełatwy proces, aby zapewnić kontynuację obsługi klientów i chronić depozyty jednostek samorządu terytorialnego (JST). W przypadku upadłości nie są one w żaden sposób chronione. Przygotowane przez niezależną firmę oszacowanie aktywów i pasywów PBS wykazało ujemną wartość kapitałów własnych banku. Dlatego nieprzeniesiona do Banku Nowego BFG S.A. część depozytów JST, a także dużych firm, zostanie finalnie utracona. Pokrycie straty kosztem właścicieli i niektórych wierzycieli jest warunkiem zaangażowania środków BFG i przeprowadzenia restrukturyzacji. Stosując przymusową restrukturyzację chronimy istotną część depozytów JST” – tłumaczy Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Mirosław Panek.

Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji była upadłość PBS, czyli scenariusz, w którym JST straciłyby całość środków, gdyż nie są one objęte gwarancjami BFG. Z kolei depozyty klientów indywidualnych czy małych firm byłyby chronione tylko do wysokości gwarancji BFG.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE