Reklama

Problemy na Topolowej

Opublikowano:
Autor:

Problemy na Topolowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Błotnisty parking, ciąg wsteczny w przewodach kominowych czy brak dostępu do poddaszy - takie problemy zgłosił nam czytelnik, mieszkaniec bloku przy ulicy Topolowej 15.

Obok budynku, w którym mieszka, należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej Autosan, w pobliżu orlika istnieje parking, który - według słów naszego czytelnika - na wiosnę po opadach zamienia się w błotne grzęzawisko. Auta się zapadają, błoto się nosi. Poprzedni prezes spółdzielni przed wyborami obiecywał, że zrobiona będzie kratka ażurowa, która pomoże w poruszaniu się po parkingu.

- Od strony budynków 11 i 15 nasza działka sięga do linii brzegowej potoku - mówi Wojciech Królicki, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Autosan. – Mamy parking wzdłuż tych bloków i od strony czołowej budynku nr 15. W ramach środków własnych i innych wstępnie utwardziliśmy ten parking za pomocą kruszywa. Asfaltowanie mamy przewidziane w planie remontów. Jeżeli fundusze nam na to pozwolą - to w tym roku, a jeżeli nie, to w przyszłym. Obecnie jesteśmy na etapie innych robót, głównie ociepleniowych. Mieszkańcy na parking wykorzystują też teren przy budynkach nr 15 i nr 11, przy samym orliku, ale jest to działka należąca do miasta.

Prezes dodaje jednak, że blok przy Topolowej 15 jest jedynym, którego mieszkańcy nie płacą składki na remont infrastruktury: na poprawę dróg, parkingów, miejsc postojowych, podczas gdy mieszkańcy innych budynków musieli uiszczać po 52 gr za m2.
- W tym budynku znajdują się wyłącznie lokale wynajmowane (na zasadzie umowy najmu) od spółdzielni – tłumaczy prezes spółdzielni. – Nikt nie jest tam właścicielem mieszkania ani nie ma spółdzielczego własnościowego czy lokatorskiego prawa do lokalu. Blok ten był zasiedlany z listy burmistrza Sanoka przez osoby oczekujące na mieszkanie komunalne.

- Na podstawie umowy między spółdzielnią a gminą Sanok miasto zasiedlało ten budynek mieszkańcami w zamian za pewien wkład finansowy - mówi Jacek Gomułka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Lokalowej.

Prezes Królicki podaje jednak przykład mówiący o tym, że sytuacja mieszkańców bloku przy ul. Topolowej 15 jest korzystniejsza niż innych. Do niedawna płacili na fundusz remontowy 20 gr za m2 powierzchni użytkowej, czyli ok 1/3 składek uiszczanych przez innych. Ta składka wzrosła ostatnio o 27 gr, ponieważ wystąpiła konieczność wykonania ław kominiarskich i remontu klatek schodowych, ale nadal jest to mniej, niż płacą inni.

Zarzuty naszego czytelnika dotyczą też wadliwej konstrukcji budynku, który liczy sobie ponad 10 lat. Jego zdaniem jest to bubel budowlany. Twierdzi, że przez cały czas jest ciąg wsteczny w przewodach kominowych, a w sąsiedniej klatce schodowej po eksplozji piecyka gazowego zmieniono piecyki na elektryczne.

- Jeżeli ten pan mówi, że jest ciąg wsteczny, to niech pokaże protokół z przeglądu technicznego instalacji gazowej, protokół z przeglądu kominiarskiego i jakie miał zalecenia – irytuje się prezes Królicki. - Trzeba byłoby najpierw sprawdzić, czy on poprawnie użytkuje to mieszkanie. Ciągi wsteczne w przewodach kominowych zdarzają się w okresie zimowym, a jest to spowodowane przede wszystkim niewłaściwym sposobem użytkowania mieszkania. Prawdą jest, że w jednym pionie mamy elektryczne podgrzewacze do wody, bo niektórzy zrezygnowali z podgrzewaczy gazowych. W mieszkaniach łazienki nie mają okien, więc przy szczelnych drzwiach i oknach, z braku dopływu zewnętrznego zdarzają się  utrudnienia z użytkowaniem urządzeń gazowych.

Czytelnik zgłaszał też, że w bloku przy Topolowej 15 są niezagospodarowane poddasza, a mieszkańcy nie mają do nich dostępu. Spółdzielnia natomiast twierdzi, że poddasza od początku przewidziane były pod adaptację na mieszkania i przy zawieraniu umowy na najem lokalu nie gwarantowała mieszkańcom udostępnienia powierzchni strychowej na inne cele.
Żaden z mieszkańców tego budynku dotąd nie skorzystał z możliwości adaptacji poddasza na mieszkanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE