Reklama

Praktyczne szkolenie III edycji kursu podoficerskiego „SONDA”.

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 3PBOT

Praktyczne szkolenie III edycji kursu podoficerskiego „SONDA”. - Zdjęcie główne

foto 3PBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miniony weekend to ważny moment dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To właśnie w tą sobotę terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli praktyczne szkolenie III edycji kursu podoficerskiego „SONDA”.

W minioną sobotę 17 kwietnia żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zainaugurowali III edycję kursu podoficerskiego „SONDA”.

 

W szkoleniu bierze udział 30 żołnierzy z rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego i sanockiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Wszyscy ochotnicy zostali zakwalifikowani do projektu „SONDA” w drodze rekrutacji przeprowadzonej przez komisję powołaną rozkazem dowódcy 3.PBOT, w czasie której kandydaci musieli wykazać się wiedzą ogólnowojskową oraz zaliczyć test sprawności fizycznej. 

Szkolenie potrwa do czerwca i zostanie zakończone egzaminem końcowym, który tym razem żołnierze 3.PBOT odbędą w 13. Śląskiej BOT.  Należy podkreślić to, że za planowanie, organizację 

i przeprowadzenie kursu są odpowiedzialni podoficerowie OT z Podkarpacia, uczestnicy pierwszej 

i drugiej edycji kursu „SONDA”. Zajęcia prowadzone są na terenie 33. Batalionu Lekkiej Piechoty 

w Dębicy. 

- Wzorując się na naszych poprzednikach, twórcach Szkoły Niższych Dowódców Szarych Szeregów 

i Armii Krajowej, 30 ochotników w tym 9 kobiet naszej brygady rozpoczęło kurs „SONDA”. Przed kandydatami kilka tygodni intensywnej i wytężonej pracy. Po zakończeniu szkolenia każdy z nich zostanie dowódcą sekcji i przejmie odpowiedzialność za swoich podwładnych. Wówczas rozpoczną nowy etap w służbie wojskowej. Dzięki temu tak jak nasi poprzednicy będą mogli tworzyć wielkie rzeczy” – wyjaśnił płk Dariusz SŁOTA – dowódca 3. Podkarpackiej BOT.

 

***

 

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn.  Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy