Reklama

Pracownia wyobraźni

Opublikowano:
Autor:

Pracownia wyobraźni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niepozorna, skromna, czasami wydawać by się mogło nawet, że nieśmiała. Ale dzięki swojej pomysłowości i determinacji wciągająca każdego w świat nieskrępowanej ludzkiej wyobraźni.

Katarzyna Długosz-Dusznik od ponad dwudziestu lat instruktorka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury. Przez jej zajęcia plastyczne przewinęły się już tysiące dzieci i niewiele mniej dorosłych.

W tym roku postanowiła otworzyć własną autorską pracownią pod nazwą "Kretywnia", która będzie działać przy ulicy Kościuszki 58.

- Niemal każdy człowiek może wykazać się pomysłowością - twierdzi Katarzyna Długosz-Dusznik - trzeba ją tylko obudzić poprzez różne metody i techniki. I temu m.in. ma służyć to moje magiczne miejsce.

W "Kreatywni" każdy znajdzie coś dla siebie. Maluchy w wieku od dwóch do trzech lat pod opieką rodziców będą mogły wziąć udział w "Plastykowaniu". "Kredeczki" dedykowane są dla małych artystów w wieku od czterech do sześciu lat. Z kolei zajęcia "Kolorowe Kredki" pomyślane zostały dla uczniów klas I-III.

- Od ponad dziesięciu lat współpracuję ze szkołami podstawowymi, w tym z placówkami nr 1 i 2, 8, od niedawna także Szkołą Podstawową nr 4 - dodaje.

Swoje miejsce odnajdą również zabiegane mamy w tzw. Klubie Kreatywnych Kobiet. Dzieci spotykać się będą z instruktorką raz w tygodniu po jednej godzinie, natomiast mamy raz w tygodniu po dwie godziny. "Kreatywnia" otwiera też drzwi dla starszych, którzy po latach odkrywają artystyczną żyłę. Podobnie jak w MDK-u startuje akcja zainicjowana przez Katarzynę Długosz-Dusznik pod szyldem "Zakręceni sztuką". Te warsztaty odbywać się będą raz w miesiącu.

- Coraz popularniejsza staje się sensoplastyka, czyli edukacja wykorzystująca wszystkie zmysły dzieci. Jeżeli malujemy jakieś zwierzę, to poznajemy je nie tylko wizualnie, ale też na przykład poprzez dotykanie materiałów przypominających sierść zwierzęcia, słuchamy jego odgłosów, wspólnie dowiadujemy się, gdzie mieszka, itd. - mówi pomysłodawczyni "Kreatywni".

Nikt na warsztatach nie będzie oceniany. Każda praca poddana zostanie natomiast dyskusji pod względem doznań, jakie wywołuje. Omawiane zostaną tematy dotyczące szeroko rozumianej kultury i sztuki.

- Sanok to miasto wyjątkowe, to miejsce artystów, dlatego uzasadnione jest, dlaczego akurat tutaj mają powstać takie pracownie plastyczne jak "Kreatywnia" - przyznaje na koniec Katarzyna Długosz-Dusznik.

Katarzyna Długosz-Dusznik to doświadczona instruktorka plastyki. Po latach pracy w domach kultury postanowiła otworzyć własną pracownię plastyczną dla dzieci i dorosłych (na zdjęciu kredki przyniesione przez zainteresowanych akcją "Daj drugie życie kredkom". W ten sposób plastyczka wykorzystuje rzeczy, które przestają służyć innym). Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza) Instytut Wychowania Artystycznego, specjalność grafika warsztatowa, praca dyplomowa "Sanok mój" pod kierunkiem prof. AJD Zdzisława Wiatra. Ukończyła także Uniwersytet Ludowy we Wzdowie oraz Arteterapię na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi według projektu prof. dra hab. Wiesława Karolaka. Laureatka wielu nagród, m.in. w 2017 roku Nagrody Burmistrza i Rady Miasta w kategorii upowszechniania kultury i sztuki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE