Reklama

Czarnobyl. Wokół elektrowni atomowej pojawiły się pożary nieużytków. Państwowa Agencja Atomistyki komentuje

Opublikowano: czw, 24 mar 2022 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej, wokół elektrowni atomowej pojawiły się pożary nieużytków. Są to tereny skażone radioaktywnie. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała także, że rosyjscy żołnierze splądrowali "Centralne Laboratorium Czarnobyl", warte ponad 6 milionów euro.

Pożary skażonych terenów wokół Czarnobyla

Od przynajmniej pięciu dni płoną nieużytki wokół elektrowni atomowej w tzw. Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Wiosenne pożary wokół Czarnobyla to standard przy nadejściu wiosny. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że w wyniku działań wojennych w Ukrainie, straż pożarna nie jest w stanie zająć się ich gaszeniem. Warto pamiętać, że tereny zamkniętej strefy są w większości kontrolowane przez wojska rosyjskie. 

- W dalszym ciągu pożary w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej są poza kontrolą i coś czujemy, że ten temat zacznie być niedługo dominujący. Ogień hula razem z kierunkiem zmieniającego się wiatru i wszystko wskazuje na to, że nie jest gaszony - prawdopodobnie nie ma kto tego robić - informuje portal napromieniowani.pl 

Co gorsza, pożary szybko rozwijają się w kierunku lasów, co może powiększyć ich skalę. W Ukrainie - podobnie jak w Polsce - panuje wiosenna susza. Nie bez znaczenia pozostają także prowadzone działania militarne. Pożary wybuchają od pocisków, rakiet i bomb. 

Analiza napromieniowani.pl 

Kradzieże w czarnobylskim laboratorium. Zniknęły próbki chemiczne!

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia przekazała w środę (23 marca), że rosyjscy żołnierze splądrowali, warte ponad 6 milionów euro, "Centralne Laboratorium Czarnobyl". 

Dzięki współpracy unijnych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego wraz z ukraińskim partnerem DAZV, w 2015 roku udało się zrealizować projekt, mający na celu poprawę infrastruktury gospodarowania odpadami promieniotwórczymi. W laboratorium umieszczono prawie 100 sztuk najnowocześniejszego wartościowego sprzętu analitycznego, najnowocześniejszego w Europie. Został wywieziony przez Rosjan. 

Praca specjalistów laboratorium opierała się na wysoce aktywnych próbkach radionuklidów. Te, zdaniem Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, zostały także skradzione. Stanowią one wysokie niebezpieczeństwo. Nieostrożne obchodzenie się nimi może bardzo źle się skończyć, zwłaszcza dla osób w bezpośrednim otoczeniu.

Komunikat Polskiej Agencji Atomistyki 

Polska Agencja Atomistyki poinformowała, że w Polsce nie odnotowano jak dotąd żadnych niebezpiecznych zmian w zakresie sytuacji radiacyjnej. Obecnie nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców naszego kraju. 

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy