Reklama

Powstaje Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Sanoku. Trwa rekrutacja!

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kochasz zwierzęta i ich los nie jest Ci obojętny? Masz okazję im pomóc. Poszukujemy chętnych na objęcie stanowiska na inspektora d/s ochrony zwierząt, ludzi do grafiki komputerowej, ludzi do ogarniania profilu fb i wszystkich kreatywnych ze świeżymi i nowymi pomysłami do stworzenia czegoś fajnego w Sanoku na rzecz zwierząt.

 

Kim jesteśmy?

Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce powstała na początku 2020 r w marcu i jest organizacją pozarządową działająca na postawie Ustawy o ochronie zwierząt, a także Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Nadzór nad organizacją sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji MSWiA.

Jesteśmy grupą wieloletnich działaczy na rzecz zwierząt, swoje doświadczenie zbieraliśmy wcześniej, działając przy innych dużych organizacjach tj. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt “Animals”, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, czy też Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz zwierząt VIVA.
Postanowiliśmy założyć miejsce, w którym pomoc zwierzętom i ochrona ich praw będzie priorytetem.

Jak większość ze słuchaczy pewnie wie, życie zwierząt jest często bagatelizowane lub też w bestialski sposób odbierane.
Prowadzimy działania interwencyjne na terenie całego kraju, lecz stricte, i najczęstszymi interwencjami, które podejmujemy są tereny województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego głównie właśnie miasta tj. Sandomierz, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Opatów, Mielec, Rzeszów, Nisko i Sanok.

 

 

Główna Komenda Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce znajduje się w Sandomierzu. W Mielcu jest Komenda Rejonowa Straży prowadząca aktywny inspektorat ds. ochrony zwierząt.
Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce prowadzi działania interwencyjne w zakresie walki z przestępczością wobec zwierząt, działając na podstawie Ustawy o ochronie zwierząt jako aktywne inspekcje ds. ochrony zwierząt na terenie całego kraju.
Działania interwencyjne prowadzone są na rzecz zwierząt domowych, gospodarskich, i dzikich, zdarzały się przypadki, gdzie interweniowaliśmy również do zwierząt egzotycznych tj. żółwie żółtolice, czy czerwonolice, które w Polsce są widocznie w dzikich zbiornikach coraz częściej, lecz naturalnie w Polsce nie występują, takie żółwie są gatunkiem inwazyjnym w Polsce i są zagrożeniem dla naszych polskich żółwi błotnych. Dlatego też osobniki odłowione najczęściej są przekazywane do Fundacji, które zajmują się gadami egzotycznymi i mają do tego specjalną wiedzę.

Wracając do tematu naszej grupy. Jesteśmy grupą aktualnie składającą się z 15 osób, póki co wszyscy ze Straży są wolontariuszami i nie pobierają żadnych wynagrodzeń oprócz zwrotu za paliwo jeśli ktoś jeździ autem prywatnym do interwencji. Od samego początku postawiliśmy sobie pewną poprzeczkę, której się trzymamy, jest to działanie i dyspozycyjność 24h na dobę. Oczywiście w miarę możliwości, każdy z nas czasami musi spać.
Ogólnie to nasi strażnicy nie biorą wolnego, dni wolne i święta nas nie dotyczą.

Interweniujemy całodobowo do wypadków drogowych z udziałem zwierząt dzikich w przypadku gdy życie lub zdrowie ludzkie jest zagrożone. A w dzień natomiast prowadzimy dodatkowo interwencję kontrolne do zgłoszeń, które wcześniej otrzymaliśmy.
Współpracujemy ze wszystkimi służbami Państwowymi w zakresie wsparcia w przypadku konieczności zneutralizowania zagrożenia ze strony zwierzęcia jeśli jest podejrzenie, że może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzkiemu.

Można zgłosić u nas zaginięcie psa, kota. Ogłaszamy i pomagamy w poszukiwaniach. Jeśli ktoś chce zrobić sterylizacje psa i kota, a nie posiada własnego transportu - pomożemy.


INTERWENCJE

Interwencji jest sporo, od marca tego roku przeprowadzono już 197 interwencji, niestety ilość interwencji z dnia na dzień wzrasta, niektóre interwencje są takie, które musimy podjąć natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, w którym zachodzą przesłanki, że dochodzi do podejrzenia popełnienia przestępstwa. Każde zgłoszenie jest rozpatrywane indywidualnie. Niektóre interwencje są o niższym priorytecie typu błąkający się pies. Takich zgłoszeń jest sporo, lecz na pierwszy front idzie kontakt z gminą, na której terenie znajduje się dany pies.

My nie prowadzimy schroniska dla zwierząt, dlatego też ustawowo zgodnie z art. 11a ustawy o ochronie zwierząt to gmina ma obowiązek odłowić i zabezpieczyć zwierzę w schronisku. Owszem są takie sytuacje, że jedziemy, odławiamy psa czy kota, ale są to przypadki kiedy wiemy, że mamy gdzie go zabezpieczyć i że nie będzie nam generował dodatkowych kosztów jeśli równie dobrze za darmo na zlecenie gminy możemy go odłowić i zabezpieczyć do czasu przyjazdu osoby ze schroniska, z którym to dana gmina ma podpisaną umowę. Chyba że jest to przypadek, gdzie pies zagraża życiu ludzkiemu, chcąc nie chcąc naszym obowiązkiem jest zneutralizowanie takiego zagrożenia i konieczność złapania psa i poinformowanie gminy i policji o całej sytuacji. Większość gmin bagatelizuje przepisy i dopuszcza się uchybień, takim sytuacjom również próbujemy zapobiec i interweniujemy.


Interwencje można zgłaszać całodobowo pod darmowym numerem telefonu  450-112-987  
Można też napisać do nas wiadomość na naszym FanPage na Facebooku pod nazwą skróconą @POLANDPSPA, a także poprzez email [email protected]


ZAPOTRZEBOWANIE
Jako że działamy od niedawna, nie posiadamy jeszcze pełnego sprzętu i wyposażenia, a jest niestety bardzo potrzebny w niektórych sytuacjach, niestety w takich przypadkach musimy posiłkować się pomocą innych organizacji działających na terenie powiatu sandomierskiego, tarnobrzeskiego, mieleckiego oraz sanockiego.
Największym zapotrzebowaniem są transportery, klatki, pętle do odławiania psów i wszystko inne co pomoże nam w sprawnej i szybkiej pracy na rzecz zwierząt.

Nabór na inspektorów trwa tylko do 19 lipca!

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE