Reklama

Przedstawiciele Sanoka w Podkarpackiej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Rzeszowie swoją działalność zainaugurowała Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości. Będzie ona wspierać cyfrową transformację przedsiębiorstw z Podkarpacia. W powołaniu Rady uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rady Regionalne powstają w całym kraju. Są one ważnym elementem ekosystemu tworzenia transformacji cyfrowej w regionach. Powołuje je Platforma Przemysłu Przyszłości. W ich skład wchodzą przedsiębiorstwa, jednostki naukowe i badawcze, przedstawiciele administracji publicznej oraz organizacje społeczne. Zadaniem Rad jest inicjowanie przedsięwzięć popularyzujących cyfryzację, dzielenie się wiedzą, budowanie relacji oraz adaptacja rządowych i samorządowych rekomendacji w zakresie polityki przemysłowej naszego kraju.

Platforma Przemysłu Przyszłości powstała, żeby wzmacniać kompetencje i konkurencyjność przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu 4.0.

Sanok jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które poczyniło już pierwsze kroki w tym właśnie kierunku. Potwierdza to prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej - spółki matki dla nowo powołanej spółki Hydro Sanok, Krzysztof Jarosz.

Zgodnie z założeniem Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości ma inicjować działania wspierające transformację cyfrową firm, podpowiadanie technologicznych trendów i wychwytywanie potrzeb przedsiębiorców na terenie Podkarpacia. Takie Rady funkcjonują już w innych województwach. Przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do praktyków i naukowców w wielu obszarach a także do wiedzy nt. możliwości finansowania prorozwojowych kierunków. Eksperci pomogą w opracowaniu strategii transformacji dopasowanych do sytuacji konkretnych podmiotów. Sanok jest miastem, które posiada konkretne pomysły związane z transformacją energetyczną. Planowany Projekt Wodorowy to nie tylko niezależność energetyczna i działania proekologiczne. To również szansa na pozyskanie inwestorów, kształcenie w przyszłościowych specjalizacjach czy budowanie wizerunku nowoczesnego, modelowego miasta. Większość samorządów widzi obecnie potrzebę zmiany modelu zaopatrzenia w energię, ciepło czy paliwo na potrzeby transportu. Sanok ma szansę stać się jednym z pierwszych samorządów, któremu się to uda. Rada będzie taką platformą, gdzie będzie można uzyskać wsparcie, ale też wymienić cenne doświadczenia.

- mówi Krzysztof Jarosz, prezes Zarządu Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Warto zaznaczyć, że w nowo powołanej Podkarpackiej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości jest trzech przedstawicieli Sanoka: Krzysztof Jarosz, prezes Zarządu Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Łukasz Ziarko, dyrektor zarządzający Ciarko Sp. z o.o., Dr inż. Mateusz Kaczmarski, rektor Uczelni Państwowej w Sanoku. 

Jednym z głównych celów inicjatywy jest również wzmacnianie kompetencji kadr dla przemysłu przyszłości. Są to programy szkoleń i nowatorskich sposobów demonstrowania rozwiązań. Działamy na rzecz wzmacniania ekosystemu biznesowego tworzonego przez polskie przedsiębiorstwa produkcyjne. Realizujemy ten cel, tworząc mechanizmy współdziałania, dzielenia się wiedzą oraz budowania zaufania w relacjach między podmiotami rynkowymi zaangażowanymi w proces transformacji cyfrowej. Podejmowane działania mają angażować firmy do sieciowej współpracy i współtworzenia nowych wartości. Naszą aktywność i wsparcie kierujemy do prowadzących działalność na terytorium Polski – przedsiębiorców, jednostek zarządzających klastrami innowacyjnymi, podmiotów działających na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

- Województwo podkarpackie z jeszcze większą intensywnością powinno kontynuować działania prorozwojowe. Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej będą impulsem do tego rozwoju.

- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister przybliżyła możliwości finansowania działań Podkarpackiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości z Funduszy Europejskich.

- Budżet przewidziany w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na rozwój przedsiębiorczości to 500 mln euro. Z tej puli Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości będzie mogła skorzystać między innymi na wsparcia MŚP z Polski Wschodniej w obszarach automatyzacji, robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

- wyjaśniła wiceminister.

Natomiast Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) umożliwią dofinansowanie rozwoju cyfryzacji w Polsce. W tym obszarze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) planuje skierować wsparcie zarówno do przedsiębiorców, którzy zajmują się tworzeniem rozwiązań cyfrowych, jak i tych, którzy zastosują je w swojej działalności gospodarczej.

FENG umożliwi wsparcie ośrodków innowacji oraz realizację kompleksowych projektów dla przedsiębiorców. Planowane jest współfinansowanie działań prowadzonych przez Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych oraz centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej inteligencji.

Priorytetem w działaniach Rady jest również tematyka dostępności, szczególnie w zakresie tworzenia warunków pracy i zatrudnienia w przemyśle dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

W Programie Dostępność Plus, którego realizację koordynuje MFiPR, uruchamiamy także szereg inicjatyw zachęcających przedsiębiorców i podmioty badawcze do prac nad dostępnymi produktami i usługami.

- Polscy przedsiębiorcy powinni dostrzegać konieczność zapewniania dostępności. Taka zmiana spojrzenia pozwoli na osiągnięcie przewagi nad konkurencją poprzez oferowanie produktu czy usługi w sposób dostępny. To poszerzy grupę klientów, zwiększy zasięgi odbiorców. Będzie szansą na poprawę wyników finansowych firmy.

- wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy