Reklama

Powiat sanocki uchwalił budżet na 2023 rok. Czy ciemne chmury wiszą nad powiatem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 31 stycznia odbyła się sesja Rady Powiatu Sanockiego, na której 17 głosami został przyjęty przez Radę Powiatu Sanockiego budżet na 2023 rok. Przeciwnych było 3 radnych: Marzena Dziurawiec, Sebastian Niżnik i Marian Kawa. Pozytywnie przyjęta została również uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2036. Czy jednak jest powód do optymizmu?

Prace na tegorocznym budżetem z pewnością nie należały do łatwych i przyjemnych ze względu na wysoką inflację i obecną sytuację w kraju, jednak jak zapewniał radnych starosta Stanisław Chęć, budżet jest realny i możliwy do realizacji. Uwzględnia wydatki inwestycje na kwotę 34 mln zł, co oznacza, że kolejne ważne dla mieszkańców zadania będą wykonywane. 

Nie tak optymistycznie patrzą na plan budżetu radni Marzena Dziurawiec i Sebastian Niżnik. Podkreślają, że zarząd powiatu projekt budżetu radnym przekazał już ponad tydzień później, niż zakłada termin ustawowy. W domyśle mówią, że ten fakt wyniknął z kiepskiej propozycji budżetowej oraz problemów z domknięciem budżetu. Z tego tez powodu budżet powiatu sanockiego został poddany pod głosowanie w ostatnim możliwym terminie.

 

Trudno być optymistą gdy deficyt sięga 23 milionów 384 tysiące 976 zł! Z czego 13 mln 250 tysięcy złotych to kredyty. Wiele zadań jak remont budynku starej "setki" na Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, ma bardzo duże opóźnienie. A SP ZOZ w drugiej połowie października 2022 roku otrzymał zgodę na zaciągnięcie kolejnego kredytu od Społecznej Rady SP ZOZ w Sanoku w KWOCIE 32 MLN ZŁ! 
Dużo osób dostrzega postępujący kryzys i wszechobecną drożyznę, a rządzący powiatem zamykają oczy i mówią, że jakoś to będzie. Mnie takie podejście bardzo rozczarowuje. Wiadomo, że remonty dróg w roku wyborczym to ważna sprawa, ale nie za wszelką cenę. 
Śmiało można powiedzieć, że to najgorszy budżet powiatu sanockiego od lat. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. Trudno domyślać się skąd rządząca powiatem koalicja PiS tryska optymizmem. Życie na kredytach jest mocno ryzykowne

- komentuje swoje głosowanie przeciw budżetowi radny Sebastian Niżnik.

Budżet nie na trudny czas, żadnych inwestycji dla oszczędności, wzrost kwoty deficytu i wzrost kwoty pożyczki, jaka czeka samorząd w 2023 roku. Kolejny budżet, gdzie na zapytania zadawane na komisjach między sesjami pada odpowiedź w stylu: "jakoś to będzie"

- mówi Marzena Dziurawiec.

Budżet na 2023 rok przewiduje dochody w kwocie 123 191 247,00 zł, z czego dochody bieżące stanowią 105 954 315,00 zł, a dochody majątkowe wynoszą 17 236 932,00 zł.

Z kolei wydatki na 2023 rok zaplanowano na kwotę 146 576 223,00 zł, w tym są wydatki bieżące – 112 167 465,00 zł oraz wydatki majątkowe – 34 408 758,00 zł.

Deficyt budżetu Powiatu Sanockiego w 2023 roku wynosi 23 384 976,00 zł.

W 2023 roku przychody Powiatu Sanockiego przewiduje się w wysokości 26 865 170,00 zł, zaś rozchody w kwocie 3 480 194,00 zł obejmą spłatę pożyczek i kredytów długoterminowych z ubiegłych lat.

Utworzona została również rezerwa ogólna w kwocie 150 000,00 zł oraz celowa na zadania oświatowe w wysokości 1 000 000,00 zł. Rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe wynosi 163 410,00 zł.

Do najważniejszych zadań inwestycyjnych przewidzianych w 2023 roku należą:

  • Przebudowa drogi powiatowej Nr 2257R Tarnawa-Kalnica wraz z mostem przez rzekę Kalniczkę 
  • Modernizacja infrastruktury drogowej Powiatu Sanockiego na obszarze gmin: Bukowsko, Zarszyn, wiejskiej Sanok – etap I;
  • Modernizacja infrastruktury drogowej Powiatu Sanockiego – etap II;
  • Przebudowa drogi powiatowej nr 2231R, ul. Mickiewicza w Sanoku;
  • Modernizacja powiatowej infrastruktury drogowej na terenie Miasta Sanoka – Przebudowa drogi powiatowej nr 2234R ul. Stróżowska 
  • Modernizacja i budowa obiektów wraz z zagospodarowaniem terenu Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku;
  • Modernizacja infrastruktury oświatowej Powiatu Sanockiego;
  • „Bieszczadzkie Centrum Zdrowia – restrukturyzacja i modernizacja SPZOZ w Sanoku jako odpowiedź na potrzeby zdrowotne i uwarunkowania ekonomiczne oraz konieczność integracji systemu usług medycznych na poziomie regionalnym (ponadpowiatowym)”;
  • Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Jagiellońskiej 22 w Sanoku w formule „Zaprojektuj i wybuduj”;
  • Zakup autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy