Reklama

POWIAT LESKI: Powstała "Pracownia wyobraźni". Można tu czytać i pożyczać książki

Opublikowano:
Autor:

POWIAT LESKI: Powstała "Pracownia wyobraźni". Można tu czytać i pożyczać książki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Woli Matiaszowej, w świetlicy wiejskiej, powstała społeczna czytelnia i biblioteka, której główną inicjatorką była Joanna Zwolińska, mieszkanka wsi.

20 października nastąpiło oficjalne otwarcie.

- Pracownia Wyobraźni, bo tak nazywa się to miejsce, to przestrzeń stworzona głównie dla dzieci, ale i dorośli znajdą tutaj coś dla siebie - mówi pani Joanna. - Pomysł na utworzenie czytelni zainspirowany był konkursem ogłoszonym przez "Fundację Przyjaciółka" na dofinansowanie tzw. miejsca przyjaźni z książką dla świetlic wiejskich. Miejsca, gdzie będzie można poczytać książkę, a dzieciaki będą mogły spotykać się na warsztatach inspirowanych literaturą.

Świetlica w Woli Matiaszowej od dłuższego czasu stała niewykorzystana.

- To miejsce ma ogromny potencjał - zaznacza Zwolińska. - Gdy tylko dowiedziałam się o konkursie, postanowiłam, że nasza świetlica weźmie w nim udział. Bardzo szybko skontaktowałam się z Gminnym Ośrodkiem Sportu, Kultury i Turystyki, w imieniu którego złożyłam wniosek. Do pomysłu wciągnęłam też Szkołę Podstawową w Berezce, w osobie pani Elżbiety Benewiat oraz dzieci z klas IV-VII, które na warsztatach plastycznych w lutym tego roku wymyśliły, zaprojektowały i wykonały makietę pracowni.

Napisany przez panią Joannę wniosek nie otrzymał dofinansowania w pierwszej turze, ale w lipcu, gdy pojawiła się informacja o dodatkowym budżecie fundacji, szansa została wykorzystana.

- Otrzymaliśmy 4 550 zł na odświeżenie pomieszczenia świetlicy i zakup wyposażenia oraz   książek o wartości ponad 2000 zł - zaznacza Joanna Zwolińska.

Prace przygotowawcze trwały półtora miesiąca, a ich zwieńczeniem było spotkanie inauguracyjne w Pracowni Wyobraźni zatytułowane "Ja i cały świat". Celem kolejnych spotkań jest zainteresowanie dzieci czytelnictwem poprzez nieszablonowe zajęcia inspirowane książkami.

– Myślą przewodnią zajęć jest pokazywanie różnorodności świata w różnych aspektach, pobudzanie do twórczej pracy i kształtowanie postaw społecznych - komentuje pomysłodawczyni. - Na spotkaniach rozmawiamy o wartościach ogólnoludzkich, w których rasa, religia, miejsce zamieszkania itp. nie mają znaczenia.

Pierwsze warsztaty inspirowane były książką "Nela na 3 kontynentach".

- Wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy reportaż Neli, małej reporterki, z podróży na Zanzibar. Dyskutowaliśmy o życiu w Afryce, graliśmy w kalambury. Uczestnicy mieli też okazję poznać tajniki reportażu - opowiada Zwolińska. - Kolejne warsztaty zorganizowane 27 października dotyczyły sztuki i pojmowania piękna. Dzięki książce "Chomik Wincent i Świat Sztuki" poznaliśmy postać wszechstronnego artysty Stanisława Wyspiańskiego, a potem razem tworzyliśmy witraże – wspomina prowadząca.

Do czytelni i biblioteki w Woli Matiaszowej przez cały czas napływają książki darczyńców z całej Polski. Wśród nich można też znaleźć ciekawe pozycje dla dorosłych.

Planowane są jeszcze dwa spotkania z dziećmi. Na pierwszym, 10 listopada, tematem do rozmów będzie książka "12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach", z kolei 24 listopada odbędą się zajęcia pt. "Brzydka trójka: Dyskryminacja-Stereotypy-Uprzedzenia" na podstawie książki "Mała książka o rasizmie". Warsztaty rozpoczynają się o godz. 15.00.

Od grudnia zajęcia dla dzieci będą przeprowadzane w świetlicy okazjonalnie. Informacje o terminach organizatorzy zamieszczą m.in. na stronie i profilu Facebooka GOKSiT Solina/Polańczyk oraz na profilu fb "Bjorkowo", a także lokalnie na plakatach.

- Już wiemy, że tuż przed świętami zorganizujemy warsztaty tworzenia ozdób choinkowych - zdradza Joanna Zwolińska. - Zajęcia będą bezpłatne. Mimo że warsztaty prowadzę całkowicie społecznie, myślę, że warto je kontynuować - zapewnia. - Dlatego też zachęcam gorąco rodziców do przyprowadzania dzieci, ale też nauczycieli z okolicznych wsi do korzystania z Pracowni Wyobraźni i realizacji tam zajęć. Wystarczy zadzwonić i umówić się na konkretny termin. Zmiana otoczenia bardzo pobudza twórcze myślenie - kwituje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE