Reklama

Postęp prac przy Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności "SOWA" w Sanoku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stworzenie „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki. Wpisuje się w programy realizowane przez Ministra w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki, mające na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych.

Trwają prace remontowe w budynku po byłym gimnazjum nr 3 w Sanoku, przy jedynej na Podkarpaciu Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to kompleksowa modernizacja, po pracach rozbiórkowych widać już pierwsze efekty.

Nie było to łatwe, ponieważ należało ściągnąć cały parkiet, wykładzinę ścienną płytek i elementy konstrukcji betonowych zbrojonych, a także posadzki i okładziny wykonane z masy lastrykowej. W ich miejsce powstają już nowe konstrukcje. Trwa montaż zbrojenia ze stali żebrowanej,  układane są nadproża, Izolacje przeciwwilgociowe. Zamurowywane są okna i wykuwane drzwi, zgodnie z projektem. Prace remontowe przebiegają zgodnie z planem i cieszę się, że wykonawca dokłada do tego starań. Sama modernizacja wyniesie ok. 3 mln zł i jest możliwa dzięki uzyskaniu na ten cel dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Później przyjdzie czas na projektowanie przestrzeni i uzupełnianie jej eksponatami dostarczonymi przez Centrum Nauki Kopernik. Ten ważny projekt powstaje z myślą o młodych sanoczanach. 

Minister przyznał Centrum Nauki Kopernik dotację celową na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023. Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W naszej instytucji stwarzamy warunki do tak rozumianego uczenia się, m.in. poprzez:

  • odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy),
  • rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia),
  • uczestnictwo w różnych warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych przez nas i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych.

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstaną one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. 

W wyniku realizacji inicjatywy SOWA w Sanoku powstanie przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania z pomocą interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń warsztatowa, służąca swobodnemu podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Na potrzeby Strefy, zostaną dostosowane lokale na parterze w budynku byłego Gimnazjum nr 3 w Sanoku. Będą zajmować łączną powierzchnię 653,70 m2, w tym sale ekspozycyjne oraz pozostałe pomieszczenia takie jak sanitariaty, szatnia, pomieszczenie socjalne itp. Będą one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja tego projektu nastąpi w I kwartale 2022 r. Następnie Centrum Nauki Kopernik nieodpłatnie użyczy nam eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczyć będzie różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający będą mogli poznawać rozmaite aspekty świata przyrody takie jak: ruch, światło, ludzki organizm. By w pełni zrealizować ten projekt, miasto podjęło współpracę z Uczelnią Państwową w Sanoku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy