Reklama

Porozumienie wodorowe zostało podpisane w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po włączeniu Sanoka w Podkarpacką Dolinę Wodorową, na mocy listu intencyjnego z 18 maja br. utworzeniu 1 grudnia br. Klastra Energii Sanocka Dolina Wodorowa, dla którego miasto jest liderem, Sanok patronuje podpisanemu porozumieniu między spółkami Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Hynfra i Fibrain. Celem tych działań jest uruchomienie produkcji wodoru, jego magazynowanie i wykorzystanie m.in. w ciepłownictwie, zielonym transporcie publicznym oraz w przemyśle.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do wspólnego przeprowadzenia studium wykonalności planowanego przedsięwzięcia, w tym jego analizy prawnej, technicznej oraz finansowej, które umożliwi: 

    • instalację zaawansowanej pompy ciepła mającej na celu zwiększenie produkcji ciepła (MW) przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia węgla i emisji gazów cieplarnianych przez ciepłownię należącą do SPGK;

    • budowę instalacji fotowoltaicznej;

    • budowę magazynu energii; 

    • budowę instalacji do elektrolizy;

    • budowę stacji tankowania wodoru 


W uroczystym podpisaniu Umowy uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Obecni byli m.in. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Piotr Najda dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciel posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, posła na Sejm Adama Śnieżka, przedstawiciele Regionu Podkarpackiego BGK, sanoccy przedsiębiorcy związani z branżami elektryczną i motoryzacyjną. Zainteresowani projektem są również przedstawiciele japońskich firm, Mitsubishi oraz Chugoku Electric Power Company. 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak – To pierwsza tego typu kooperacja pomiędzy samorządem lokalnym a przedsiębiorcami w obszarze rozwoju technologii wodorowych. To działanie wpisuje się w założenia określone w strategii wodorowej przyjętej w listopadzie przez Radę Ministrów oraz kolejny etap Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Te założenia komponują się z europejskim zielonym ładem, a także koncepcją rozwoju, inwestycjami i perspektywą finansową na najbliższe lata. 

Burmistrz Miasta Sanoka podziękował minister za wspieranie dążeń prorozwojowych władz miasta, przychylność i patronowanie inwestycjom miejskim. 

Wdrożenie w naszym mieście nowoczesnej technologii opartej na japońskim doświadczeniu będzie miało ogromne znaczenie zarówno wizerunkowe jak i gospodarcze dla Sanoka i okolic – mówi burmistrz Matuszewski odpowiedzialny za przygotowanie gruntów pod inwestycje. Jest to ogromna szansa dla Sanoka na realizację dużych inwestycji w mieście. Stoimy przed dużym wyzwaniem technologicznym. Jednakże realizacja tych planów przyniesie duże korzyści dla mieszkańców - dodaje burmistrz. 

- Sanok realizując ten projekt, będzie w awangardzie procesu, sięgając jako jeden z pierwszych samorządów po dotacje przeznaczone na technologie wodorowe. Pozwoli to nie tylko na stworzenie miasta dbającego o środowisko, ale również obniży koszty ogrzewania, energii czy paliw -mówi Tomoho Umeda, prezes Hynfra sp. z o. o. 

Dostęp do ujęcia i oczyszczalni wody, jest warunkiem koniecznym do dostarczania dużej ilości wody niezbędnej do procesu elektrolizy. Dlatego też istotna jest lokalizacja inwestycji. Instalacje wytwarzania wodoru oraz planowany magazyn energii pomogą zmodernizować miejską ciepłownię. - Jesteśmy w pełni przygotowani, aby spełnić wymogi inwestycji technologii wodorowych.

- mówi Krzysztof Jarosz, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. (SPGK)

Ponadto w przyszłości planujemy budowę stacji tankowania wodoru oraz zakup autobusów napędzanych wodorem – dodaje prezes - Wdrożenie powyższych rozwiązań poprawi jakość powietrza w Sanoku, a warunki życia jego mieszkańców będą bardziej ekologiczne i przyjazne dla zdrowia. Podjęta współpraca ma na celu kompleksowe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i przyczyni się do rozwoju idei Smart City.

– wylicza korzyści płynące z podpisanej umowy prezes miejskiej spółki. 

Podpisane w Sanoku porozumienie wpisuje się w przyjętą przed ponad miesiącem Polską Strategię Wodorową. Na poziomie rządowym tworzone jest stabilne otoczenie regulacyjne do wdrażania tego procesu. Opracowywane są programy wsparcia budowy gospodarki wodorowej, opartej na wodorze niskoemisyjnym. Te z kolei są odpowiedzią na postulany Unii Europejskiej, która podniosła limit redukcji emisji gazów cieplarnianych do -55%. Cel ma zostać osiągnięty do końca roku 2030. Podmioty emitujące CO2 oraz inne gazy cieplarniane są obarczane podwyższonymi kosztami generowanych przez nie emisji, dotyka to obecnie również sanockich spółek. Dlatego też samorząd miasta dokłada wszelkich starań, by zredukować koszty i zadbać o jakość powietrza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy