Reklama

Ponad trzy tysiące interwencji , mandaty na kwotę blisko 38 tysięcy złotych - pracowity rok straży miejskiej w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Ponad trzy tysiące interwencji , mandaty na kwotę blisko 38 tysięcy złotych - pracowity rok straży miejskiej w Sanoku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na ostatniej sesji rady miasta Marek Przystasz, komendant SM w Sanoku, przedstawił obszerne sprawozdanie z rocznej działalności.

W 2017 roku patrole straży miejskiej interweniowały prawie 3600 razy, z czego w 230  przypadkach wspólnie z policją. Ponad  2300 zgłoszeń  wpłynęło od mieszkańców Sanoka. Strażnicy nałożyli 403 mandaty karne na kwotę prawie 38 tys. zł. Wszczęli 269 postępowań wyjaśniających w sprawach o wykroczenia. Ich wynikiem było skierowanie 191 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Sanoku. W 18 przypadkach, gdzie charakter sprawy wykraczał poza kompetencję straży miejskiej, przekazano je innym instytucjom (Sąd Rodzinny i Nieletnich w Sanoku, policja, MOPS, Powiatowy Inspektorat Budowlany). Mając na względzie oddziaływanie wychowawcze  i prewencyjne strażnicy pouczyli 2444 osoby. 

Ekologia i ochrona środowiska

 Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na czystość oraz estetykę terenów miasta. Skontrolowali 261 posesji i przedsiębiorstw pod kątem utrzymania porządku i czystości (w roku 2016 -134 kontrole). W szczególności sprawdzali, czy właściciele posiadali umowy na wywóz nieczystości ciekłych. W efekcie nałożyli 24 mandaty, sporządzili trzy wnioski o ukaranie do sądu, ponadto w 52 przypadkach, gdzie stwierdzono nieprawidłowości, przekazano sprawy do wyjaśnienia Wydziałowi Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

 Odbyło się również 77 kontroli pod kątem wypalania odpadów niedozwolonych na posesjach oraz w piecach centralnego ogrzewania. Na dziesięciu właścicieli nałożono mandaty,  dziewięciu pouczono.

Zwierzęta  w mieście

Sporo - bo 211 - interwencji dotyczyło zwierząt.  Na właścicieli psów, którzy  nie zachowali należytych środków ostrożności przy ich utrzymaniu, nałożono 12 mandatów,  69 właścicieli  zostało pouczonych. W trzech przypadkach zostały skierowane wnioski o ukaranie do Sądu Rejowego w Sanoku.

Patrole interweniowały również w sprawie "bezpańskich psów". W roku 2017 na terenie miasta wyłapano 77 (w roku ubiegłym było 95) psów. Strażnicy złapali i umieścili 13 psów w boksach, należących do Sanockiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, właścicielom przekazali 19, a 45 psów wyłapał lekarz weterynarii, po czym zostały przewiezione do schroniska dla zwierząt w Lesku.

Strażnicy reagowali na zgłoszenia o rannych dzikich zwierzętach. Odłowione przez weterynarza  trafiają do schroniska w Lesku lub Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Bukowsku.

Przeciwdziałanie alkoholizmowi

Straż systematycznie kontroluje miejsca, w których dochodzi do częstego picia alkoholu. Oprócz pouczeń strażnicy nałożyli 175 mandatów karnych oraz skierowali 46 wniosków o ukaranie do sądu. 

Osoby, które swoim zachowaniem dawały powód do zgorszenia w miejscu publicznym albo znajdowały się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, albo zagrażały życiu lub zdrowiu innych, były przewożone na policję i osadzone do czasu wytrzeźwienia bądź przewożone do miejsca zamieszkania. W 2017 roku sytuacja wymagała podjęcia takich działań 90 razy.

Od dwóch lat straż miejska umożliwia również przeprowadzenie badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przy pomocy urządzenia AlcoBlow®. Z roku na rok liczba zainteresowanych osób sprawdzeniem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wzrasta.

 

Czym jeszcze zajmowali się strażnicy miejscy w ostatnim roku, o tym w numerze 16 Korso Gazety Sanockiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE